Reso dobozaim oldalrezgéseinek mérése

Hangsugárzók mérésével kapcsolatos infók

Reso dobozaim oldalrezgéseinek mérése

HozzászólásSzerző: Klang » 2013.11.03. 18:38

Hallole Fórumtársak!

Már régen szerettem volna megmérni a hangfalaim oldalrezgéseit ezért vásároltam egy gyorsulásmérőt,ami a kereskedő szerint (Kirchner) összehasonlító mérésre jó ,de hitelesített mérésre nem alkalmas. A mérési tartománya 30 és 3kHz között van,ez nekem megfelelt. A mérésre ugyan azt a rózsazajt használtam mint a frekimérésnél .Az egymásra rakott
görbék elég kuszának tűnnek ezért készítettem egy rajzot az alaprazon megjelölve a mérési pontokat és a hozzátartozó szineket.Nyílván ennél sokkal több mérést kell végezni hogy az embrfia megtalálja a legnagyobb rezgéskülömbségek helyeit
Nálam ez kb 40mérést jelentett. Az hogy a legkisebb elmozdulás a legnagyobb rádiusznál van -ezt ki is lehett tapintani-érthető itt a legnagyobb az előfeszítése az oldalnak . Nekem igazi meglepetést a legnagyobb kilengést és mélyhangtartományt is nyújtó utolsó (kék) helye okozta. A tapintások során mindig a tintakék helyére tippeltem volna,de ez nem igy van. Nagyon érdekes még hogy az akusztikus mérésnél nem jelentkezik ez a plusz,bár aki hallgatja a dobozt,mindig mélyebbnek selytette mint az akusztikusmérésen ez látszik(fekete vonal). Azt gondolom a közvetlen rezonancia mérésből annyi lejön hogy az eddig csak vélt mélyek valóban itt is vannak és az is hogy a doboz nem összevissza saját elképzelése szerint dolgozik hanem igazodik az izgatást előidézőhöz itt a hszóróból kijövő rózsazajhoz általában felerősitve azt.

Reso03 alaprajz2.JPG
Reso03 alaprajz2.JPG (16.5 KiB) Megtekintve 3231 alkalommal.

sorozatmérések01.jpg
sorozatmérések01.jpg (93.09 KiB) Megtekintve 3231 alkalommal.

Összegzés.jpg
Összegzés.jpg (82.44 KiB) Megtekintve 3231 alkalommal.

Üdv Klang
Klang

Re: Reso dobozaim olalrezgéseinek mérése

HozzászólásSzerző: Gybalu71 » 2013.11.03. 19:26

Ha visszakapom a másik két senzort amilyet Mz/x nek adtam az egyiket szivessen odaadom mérési célokra.
Gybalu71

HozzászólásSzerző: fdsa » 2013.11.03. 20:41

Tehát ezek a mért gyorsulásértékek.
A doboz falai által lesugárzott hang viszont nem a gyorsulással, hanem a sebességgel arányos, tehát ezt a jelet még integrálni kell az idő függvényében.
A dobozfal kitérése egy további integrálás eredményeként kapható.
fdsa

HozzászólásSzerző: Klang » 2013.11.04. 10:55

Gybalu71 írta:Ha visszakapom a másik két senzort amilyet Mz/x nek adtam az egyiket szivessen odaadom mérési célokra.

Köszönöm szépen!
Kíváncsi vagyok azzal milyen eredmény lesz!

Üdv Klang
Klang

HozzászólásSzerző: Klang » 2013.11.04. 11:52

fdsa írta:Tehát ezek a mért gyorsulásértékek.
A doboz falai által lesugárzott hang viszont nem a gyorsulással, hanem a sebességgel arányos, tehát ezt a jelet még integrálni kell az idő függvényében.
A dobozfal kitérése egy további integrálás eredményeként kapható.

A doboz falai által lesugárzott hangot mikrofonnal tudom mérni, és a mikrofonom hitelesített,de mérések ennek ellenére nem lesznek azok.
A sebességben és gyorsulásban benne van az idő és a frekvenciában is amivel mérek .
Tudom hogy nem hiteles és ezzel kezdtem a hozzászólásom,de a gerjesztő frekivel homlokegyenest ellentétes rezonancia folyamatot (nálam a folyamat a lényeg és nem a hiteles mennyiség) nem ,ill csak akkor ha kioltás lenne,tudnék mérni.
A mikrofonnál hogy van ez?
A vezérlő kártyám mikrofoncsatlakozó pontjára csatlakoztatom a kapszulát amit a dobozra ragasztok- referencia mérés-mérés.

A dobozfal kitérésének nagysága megállapításhoz nem kell nekem integráció,ehhez van 1/1000mm pontosságú mérőórám , ez a pontosság megfelel és még hiteles is :) .

Üdv Klang

PS
Ha van időd és kedved nézd át ezt az oldalt,szerintem nagyon tanulságos.
http://www.Schleske.de
Klang

HozzászólásSzerző: fdsa » 2013.11.04. 17:38

Nem találtam rezgésmérésre utaló nyomokat a linkelt oldalon. Fél méter távolságból akusztikus méréseket végez a mester a saját leírása szerint: http://www.schleske.de/geigenbau/klangr ... ofile.html

Nem a hegedű "dobozának" a rezgése a fontos, hanem a benne lévő levegőé, illetve a bent felerősödött hangok kicsatolása az f-nyílásokon keresztül.
fdsa

HozzászólásSzerző: fdsa » 2013.11.04. 20:09

Nem nehéz ám egy gyorsulásmérőt hitelesíteni, ehhez rendelkezésünkre áll a földi gravitáció. Kell egy rezgőasztal, amelyet egy szabályozható (szinuszos) áramforrással gerjesztünk. Erre rá kell erősíteni egy függőlegesen álló csövet, amelybe egy golyót helyezünk. Amikor a rezgőasztal gyorsulása éppen meghaladja a gravitáció értékét, a golyó elkezd hangot adni a csőben. Ezt a Brüel & Kjaer műszerek már a múlt században is tudták. A műszerekben aztán volt egy kapcsoló, amivel át lehetett kapcsolni a mérést sebesség-, ill. kitérésmérésre.
Én is így mértem a dobozaim falainak rezgését, amikor arra volt szükség.
fdsa

HozzászólásSzerző: Klang » 2013.11.04. 22:06

fdsa írta:Nem találtam rezgésmérésre utaló nyomokat a linkelt oldalon. Fél méter távolságból akusztikus méréseket végez a mester a saját leírása szerint: http://www.schleske.de/geigenbau/klangr ... ofile.html

Nem a hegedű "dobozának" a rezgése a fontos, hanem a benne lévő levegőé, illetve a bent felerősödött hangok kicsatolása az f-nyílásokon keresztül.

Nem voltál elég figyelmes, ime http: //www.schleske.de/forschung/veroeffentlichungen.html
Ha elolvasod akkor már Te is tudni fogod ,hogy a mélyhangok a hegedünél is csak a dobozrezonanciától fűggenek-enélkül nincs mélyhang. Ezek a rezgések közvetlenül a húr-stég-doboztető-test rezgéséből adódnak és a nyiláson távoznak .
Szerintem olvasd el,és akkor beszéljünk róla ha gondolod.

A golyó-cső módszerről már olvastam ,de átsiklottam felette.Lehet hogy még egyszer sor kerül rá .

Üdv Klang
Klang

HozzászólásSzerző: fdsa » 2013.11.04. 23:13

Én úgy látom, hogy a jellegzetes 500 Hz-es rezonancia attól jelentkezik, hogy az f-nyílások végén lévő lyuktól 17 cm-re van a hegedű ívelt része, amely a kupola-hatáshoz hasonlóan felerősíti ezt a frekvenciát. 500 Hz-es lambda/4-re van az f-nyílás végén lévő lyuk. Egy oktávval feljebb ez a távolság lambda/2, ezért még a régi olasz mesterhegedűknél is ott kioltás van a hegedű frekvenciamenetében. Herr Schleske viszont ésszel alkalmazza az akusztikai méréseket, és a hegedűi átvitelének hullámosságát egész jól kisimítja.
Az csupán az egyik értelmezhető akusztikai hatás, hogy a bassz-reflex dobozhoz hasonlóan a hegedű térfogata és az f-lyukakban mozgó levegőtömeg egy 270 Hz körüli frekvenciára hangolt Helmholtz-rezonátort alkot, ami a G húron játszott hangok tartományában működik. Ezen kívül van még legalább két hatásuk, amit Schleske le is ír: http://www.schleske.de/forschung/handbu ... echer.html
fdsa

HozzászólásSzerző: Klang » 2013.11.05. 13:53

fdsa írta: Egy oktávval feljebb ez a távolság lambda/2, ezért még a régi olasz mesterhegedűknél is ott kioltás van a hegedű frekvenciamenetében. Herr Schleske viszont ésszel alkalmazza az akusztikai méréseket, és a hegedűi átvitelének hullámosságát egész jól kisimítja.

Ebben nincs semmi hátsó szándék,itt nem egy hangfal eladhatóságáról van szó. Az elemzéshez igy egyszerűbb és átláthatóbb.A Stradivari átvitelét is kisimította. A cél saját megfogalmazása szerint az hogy a létrehozzon egy "jóhegedű adatbázist" amihez a modern kor termékeit lehet hasonlítani -nem csak szubjektiv módon és akár gyártás közben is.
Ezekkel a vizsgálatokkal persze ennél sokkal messzebb jutott és mivel nem csak hangszerkészítő,fizikus és tanár,de maga is jó nevű zenész így minden felvetődő kérdésre összetett választ tud adni,vagy egyedileg akár fizikai szemszögből vizsgálni.
Az általam kiválasztott publikációit olvasd majd el légyszíves,a III.részben tárgyalja az általad említett beszakadást is.

„Modalanalyse im Geigenbau - Vom praktischen Nutzen physikalischer Forschung im Musikinstrumentenbau. Teil I:
Grundlagen“
Zeitschrift Das Musikinstrument, 41. Jahrg., Heft 2-3 / Febr.-März 1992, S. 98-106. Volltext

„Modalanalyse im Geigenbau - Teil II: Zur grundsätzlichen Funktion der Geige. Wie schwingt der Geigenkorpus?“
Zeitschrift Das Musikinstrument, 41. Jahrg., Heft 6 / Juni 1992. Volltext

„Modalanalyse im Geigenbau - Teil III: Praktische Konsequenzen“
Zeitschrift Das Musikinstrument, 41. Jahrg., Heft 7 / Juli 1992. Volltext

A munkáját elolvasva az a véleményem,hogy nagyon sok azonos pont található a hangszerkészítés és a hangfalépítés között
-nyílván a rezonátornál több míg a merev falunál kevesebb,de minden dobozt az általa felvázolt módon kellene vizsgálni.

Üdv: Klang
Klang

Következő

Vissza: Hangsugárzó mérések, szimulációk