TL dobozok

Hogyan építsünk dobozokat hangszóróinknak, avagy asztalos tippek, trükkök

Re: TL dobozok

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.07. 21:41

Hűha...honnan is kezdjem?

Ugye ha szeretnénk tudni értelmezni a változtatásaink hatásait, következményeit, akkor egyszerre csak egy dolgot célszerű változtatni.
Ezért csak ezt az egy paramétert változtattam meg tervezetten az új hangsugárzó pár megépítésénél:

- A már eddig is használt márka más sorozatú hangszóróját választottam.
- Plusz eggyel feljebb léptem a hangszóróméretben
- Megtöbbszöröztem a cső abszolút és egyben:
- Viszonylagos keresztmetszeti felületét is
- Bükk helyett nyír rétegelt lemez használtam
- Radikálisan átterveztem a formáját az akusztikai foglalatnak

Biztató kezdet ugye?
S ekkor még nem sejtettem, hogy lesz váratlan csavar is a történetben...

Megfogadtam fdsa tanácsát:
fdsa írta:MJK szerint a cső keresztmetszete legyen a membrán hatásos felületének 2,5 - 3,5-szöröse a Qts függvényében. Ekkor egyezik meg a cső hullámimpedanciája a membrán hullámimpedanciájával, ami a maximális energiaátadás feltétele.
Ezekkel az adatokkal ez az arány valamivel kisebb mint 1. (~61/66)
Ez önmagában nem baj, csak romlik a sugárzó hatásfoka.

Ez azt jelentette, hogy a kinézett hangszóró Qts-ével - ha jól silabizáltam - 2,9-szerese kell, hogy legyen a cső keresztmetszete a membrán hatásos felületének.

Csakhogy ekkor - párhuzamos falakkal - megkapnám a 2001 Űrodüsszeia Monolitját.
Vagy egy ilyen tömeghatást :o :
rodriguezSR.jpg
rodriguezSR.jpg (37.98 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.

http://2.bp.blogspot.com/_thlFYTjJbmQ/S ... guezSR.jpg

Biztos, hogy nem olyan hangja lenne, mintha a hetvenes évek lakozott kétajtós szekrényébe szerelném a hangszórót!?

Ezt próbáltam elkerülni azzal, hogy igyekeztem száműzni a párhuzamos felületeket úgy, hogy a keresztmetszet felületének nagysága viszont állandó maradjon!
misinator írta:A terv - ahogy utolsó hozzászólásomban írtam - továbbra is változatlan, azóta a koncepció, a forma kidolgozva - igaz ez meglehetősen extrém külalakot jelent

Ehhez kiváló inspirációt jelentett a koncepció formálódása közben a következő két kép is:
home w gall_html_16dbe99898f32571.jpg
home w gall_html_16dbe99898f32571.jpg (98.25 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.

http://www.phi-audio.com/home%20w%20gal ... f32571.jpg
img_conc_cyclops_lrg.jpg
img_conc_cyclops_lrg.jpg (17.53 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.

http://www.phi-audio.com/img_2018/img_c ... ps_lrg.jpg
http://www.phi-audio.com/

A számos szempontot figyelembe véve tulajdonképpen végig megvolt kötve a kezem, kényszerpályán mozogtam, így alakult ki a végső forma.

Hangszóró:
Szerettem volna, ha nagyobb terhelhetőségű lenne a hangszóró, hiszen az egy darab 13 cm-es hangszóró nyilván nem pótolhatta a korábbi négy hangszórós kialakítás ebbéli potenciálját.
Ezért léptem feljebb a következő méretkategóriába.
S szerettem volna azt is, ha ígéretesebb képességű lenne a jószág, ezért léptem feljebb az árkategóriában is.
Nem igazán volt sohasem szimpatikus az a koaxiális megoldás, ahogy az addigi többutas hangszóróimnál a magassugárzó vezetékei a "mély"-közép membránra voltak forrasztva, ezért választottam végül a külön szerelt megoldást.
Autóba szánt hangszórót szerettem volna választani, hiszen azok elég jól bírják az olyan tortúrát, mint a becsapódó ajtók, s egyéb balesetek.
S persze nem utolsó sorban az sem baj, ha ismerjük a termék Qts értékét...
Számomra meglepő módon egy orosz oldalon találtam meg a megoldást!
Olyannyira, hogy a számomra szükséges adat mellett különböző méréseket is tartalmaz az ismertető, így már csak ki kellett választani a típust.

http://www.автозвук.рф/rubriki/components/akustika/komponentnaya-akustika-6-5

Azért maradtam végül a Pioneer márkánál, mert eddig viszonylag képben voltam a típuskavalkádjukban, az árképzésük logikájában, így könnyebb volt dönteni, hogy mennyi pénzt adjak ki és vélhetően milyen minőséget kaphatok ezért.
Ezért választottam a Pioneer TS-A173CI-t.

http://www.автозвук.рф/az/2015/11/komponentnaya-akustika-pioneer-ts-a173cI.htm

Falconer és fdsa is elfogadhatónak minősítette a választásomat.

Így egy péntek délután (már boltzárás után) megrendeltem neten a terméket, amit a következő kedden kaptam meg.
Izgatottan bontottam ki a csomagot, forgattam, nézegettem...aztán leesett a tantusz:
Nem azt kaptam, amit rendeltem!
Ugyanis egy TS-A1600C-t küldtek.
Először a típusnak néztem utána a neten, de alig volt még keresési találat róla.
Qts érték meg végképp sehol...
A bolt netes felületén pedig ekkor már ezt kínálták ugyanazért az árért, mint amit eredetileg rendeltem, de az már eltűnt a kínálatukból...
Mondhatni semmi eltérés nincs a két típus között.
Csak:
- A hangváltó kialakítása más (Már nem egy külön dobozkába van szerelve)
- A magas sugárzó átmérője más (aztán a többit ki tudja)
- Csak a mély-közép membrán anyaga( legalább is fényképek alapján) más
- Meg a mágnes mélysége
- És annak átmérője más
- Az érzékenysége kisebb a konstrukciónak
- Már nincs róla frekvencia jelleggörbe a gyári csomagoláson
- Ezek után biztos ugyanakkora a Qts értéke, mint az elődjének! :-)))

Mivel pár apróság szimpatikusabb volt az új modellnél, az időt sem akartam húzni reklamációval, na meg biztos minden szempontból jobb is :-))), ezért maradt az új modell.
Még jó, hogy elvszerűen ragaszkodok az egyszerre csak egy változtatás elvéhez! :-)))

Akusztikai foglalat:
Mivel a bükk rétegelt lemez jóval drágább, ezért - asztalosokkal konzultálva - a 18mm-es nyír mellett döntöttem.
Mivel anno 2011-ben a lapszabászat nagyon precíz leszabást és szögvágást végzett, ezért fordultam újra hozzájuk.
De kísértett a múlt:

Idézet 2011-ből:
misinator írta:Eredetileg 15 mm-es bükk rétegelt lemezből készült volna /A 18 mm-es gondolom ideálisabb, de drágább/.
Viszont a lapszabászat annak ellenére, hogy minden tőlem telhetőt megtettem, hogy normálisan kitudjanak szolgálni, a saját trehánysága miatt nem tudta a saját vállalásait teljesíteni...
Így kaptam meg a 15 mm-es áráért leszabva a 18 mm-es rétegelt lemezt...

Ezúttal a lemez minősége stimmelt, büszkén tolták ki a leszabott anyagot, csak a méregdrágává vált (s persze a pénztárnál már kifizetett) szögvágást nem végezték el...
Így "megengedtem nekik", hogy ezúttal is kárpótoljanak valahogy; még adhattak pluszban egy pár darab métere szabott anyagot.
Röpke három órával később már meg is kaptam a szögvágott anyagot.
Aznap már egyéb okokból nem kezdtem bele a kivitelezésbe.
Másnap szembesültem vele, hogy hét év alatt a szögvágó gépük szerkezetileg sokat kophatott, mert a tizedmilliméteres pontosságból egy-másfél milliméteres lett. :-(
Nem elég, hogy megnehezítettem a dolgom a viszonylag összetett formával, még ez is!
Hagyományos; derékszögű, meg párhuzamos falú - Monolit ugye - formával pár óra alatt pikk-pakk összeállítottam volna egy foglalatot, így meg...
...inkább elmentünk egy hét üdülésre, s újult lendülettel állhattam neki ezután az összeállításnak.

Mivel időközben az időjárás átmenetileg megromlott, ezért a garázsból mégiscsak beköltöztem a kiköltözött lányom (hogy felnőtt hét év alatt!) szobájába.
Kezdésként megfogadtam fdsa egyik tanácsát /mindet képtelenség lenne; akkor túl bonyolult lenne a kialakítása :-)) /, s mégiscsak tettem a Voigt pipe-nál már bevált fékezőlapokat, de csak a javasolt három darabot: A hangszóróközép - előlap alsó vége közti távolság 1/4, 1/2 és 3/4-re.
Figyelem, a kép nyomokban macskát tartalmaz!
Macskaléptek csillapítással.jpg
Macskaléptek csillapítással.jpg (47.05 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.

Az akusztikai foglalat zárt vége eredetileg paralelogramma oldalfalú test lenne - egymással párhuzamos elő és hátlappal. De a lapszabászatnak "hála" végül ez sem az, nemcsak - a tervezetten - az oldallapjai; a hátlap - ha csak kicsivel is - de kisebb dőlésű.
Fdsa egyik régebbi - még a Voigt pipe-hoz tett ajánlására csak most; az Agyszülemény elkészülte után bukkantam bele-beleolvasgatva régebbi hozzászólásokba.
Eszerint nem kéne a hangszórótól 20cm-től nagyobb távolságra helyezni a hátlapot.
Ez most 21.9 cm lett. Tapasztalatból, - de ösztönösen, érzésre - tettem 14 mm magas hullámtörő diffúzorokat a hangszóró mögé eső részre; részben hátlapra, részben a tetőlapra.
Diffúzorok.jpg
Diffúzorok.jpg (40.04 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.

Szóval az a húsz centi így határeset:-)
S én még az ajánlás olvasása előtt, de az agyszülemény elkészülte után - rádöbbenve a jószág valódi kinézetére - még azon morfondíroztam, hogy a zárt véget még keskenyebbre kellett volna méretezni. De akkor még mélyebb lett volna a hangszóró mögötti rész, szóval ezt megúsztam.
Minden probléma megoldása újabb problémákat vet fel...
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.07. 21:49

Bizonyos szögből nézve ismerős lett nekem a hangszórót befoglaló rész, aztán rájöttem, hogy honnan:
pentatonbb.jpg
pentatonbb.jpg (24.51 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.
download/file.php?id=5741

Ja!
Kellenének fotók is! :)

Agyszülemény.jpg
Agyszülemény.jpg (41.21 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.
Agyszülemény 1.jpg
Agyszülemény 1.jpg (43.08 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.
Agyszülemény 2.jpg
Agyszülemény 2.jpg (41.04 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.
Agyszülemény 3.jpg
Agyszülemény 3.jpg (39.67 KiB) Megtekintve 57 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.07. 22:18

A magassugárzókat tartó fülecske szükségmegoldásnak indult:
A mély-közép fölé nem fért, alá (azzal megtörve az előlap belső simaságát) nem akartam tenni, a hangszórókeret sarkába pedig még az eredetileg rendelt termék magassugárzója sem fért volna.
A tartót papíron szerkesztve a formálódó alakzatról valahogy - egy általam nagyon kedvelt - hanglemez borítóján szereplő figura képe ugrott be:
R-209851-1252262107.jpeg.jpg
R-209851-1252262107.jpeg.jpg (10.35 KiB) Megtekintve 56 alkalommal.

Az első - már bejáratott - hangszórót a neki szánt szerkezeti elemre rögzítve egy fázispróbát tartottam, mégpedig úgy, hogy azt az elfektetett "csőhöz" illesztettem.
Kellemesen csalódva tapasztaltam, hogy még pontatlan illesztés ellenére is kellően mély "dübbenéssel" reagált a konstrukció. Emlékem szerint a Voigt pipe elfektetve a szobában ezt így nem produkálta az akkor már szintén beépített 45 fokos terelővel sem.

Ja! kellenének méretek is!

A teljes belső magasság: 251 cm
Az előlap hossza a hangszóró keretéig: 223 cm
Annak felső szélessége: 17 cm
Ugyanitt a belső mélység: 21,9 cm
A zárt vég felső belső szélessége: 16 cm
Az előlap alsó szélessége: 30 cm

A még a zárt vég nélküli, de gyakorlatilag elkészült egy csövet lelkesen (legalábbis én az voltam...) a párommal átcibáltuk a hálószobába. Rögzítettem rá a hangszórót már igen, de a mögé szánt diffúzorokat még nem tartalmazó részt, beállítottam a helyére, átkötöttem rá az erősítő egyik csatornáját és zenét kapcsoltam rá. Ugrás a megszokott hallgatási helyre!

Ahhh, hahh: Igen!
Egy frászt:
Nem.
Bár meggyőző mélye volt, de amúgy olyan üregesen szólt, mintha egy Tento S-30-at betettünk volna egy felállított, üres 500 literes hordóba, aminek le van véve a teteje.
Ekkora galádságot mondjuk nem még nem követtem el, de szerintem annak ilyen hangzása lehet.
Nem volt hiábavaló(!!!) a Voigt pipe-al való végtelen kísérletezgetés, mert rögtön beugrott, hogy az is ezt és addig művelte, amíg az előlap alsó végéhez nem toltam be egy fékező lapot.
A még félkész második példánynak szánt 45 terelőlapot toltam be hirtelen ötlettől vezéreltetve ideiglenesen a képen látható módon s persze szintén kissé ferdén!
IMG_20180930_161625.jpg
IMG_20180930_161625.jpg (39.91 KiB) Megtekintve 56 alkalommal.

IMG_20180930_161534.jpg
IMG_20180930_161534.jpg (45.53 KiB) Megtekintve 56 alkalommal.

Ahh! Igen! Előrébb vagyunk!
Most már csak motyog a közepe, meg nagy hangerőn befullad a hangja...
A második példányba már elsőre belekerült a hangszóró mögötti diffúzor, így a középtartomány motyogása nagyrészt megszűnt.
Ez mobilra telepített alkalmazással böngészve pár dB nyereséget jelent a...a...szóval a konkrét értékeket nem jegyeztem meg, de nagyot nem tévedek, ha a 200 Hz és az 1 kHz közötti tartományt említek.
Így már az elsőként elkészült példányt is így módosítottam.
Befulladás:
...A hétvégén különböző zenékkel, felvételekkel hallgattam, s egyre nagyobb hangerővel. S egyre inkább szembesültem a befulladó hangzással.
Aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy a szobába belépő párom tátog, de hangot nem hallok. Ja, hogy már ekkora a hangerő?
Persze a több mint 30 éves tranzisztoros Dansk erősítőnek is nagyobb kihívás 85 dB / W (1m) érzékenységű hangszórók meghajtása, mint anno a vonalba rakott, eleve érzékenyebb 4 darabé...
Így már azért érthetőbb a jelenség. Erről eszembe jutott az egyik régebbi HIFI SHOW, ahol is az Avantgarde Acoustic tölcséres rendszere teljesen lenyűgözött, ahogy lélegezte Laurie Anderson Bright Red című számát.
Elszaladtam megkeresni Tibi Bá'-t, hogy ezt hallgassa meg! Visszaérve csak pislogtam, Tibi meg értetlenül nézett rám: hogy mi ez a fuldoklás, torzítás?
... közben feljebb tekerték a hangerőt...
Szóval lehet, hogy a - trükk ide, trükk oda, - de mégiscsak állandó keresztmetszetű cső bizony nem exponenciális tölcsér, szóval lehet, nem kéne hangerőben elhagyni a komfortzónáját...

Mindenesetre feltűnt, hogy az üreges hangzásáért nagyban felel egy anomália, amit popzenei számban 301 Hz-en füleltem le, szinusszal méricskélve meg a 344 Hz is lebukott.
Az annyi, mint, asszongya... szóval nekem laikusnak az a gyanúm, hogy vagy a hangszóró mögötti hátlapot (esetleg még pár centit lejjebb is?) és/vagy a tetőlapot kéne teljesen beborítani további diffúzor fadarabkákkal?

Vélemény? Tanács?

Fülre(!) sokat változtat a hangzáson, hogy milyen tüskéket, csavaranyákat rakok a talpak alá.
Jelenleg hátul tüskéknek kiképzett csavarok vannak anyákkal, elől csak csavaranyák, így - mérés ide, ezek alapján precíz szerkesztés oda, picit előre dől az Agyszülemény. Érdekes módon az előző oszlopok is így voltak meggyőzőbbek.
S persze az is módosít, hogy vannak e befeszítve így-úgy lapok (mint pl. amilyen az előző hozzászólás képsorán is látszik) az előlap aljához.
(Ma este éppen nincsen benne semmilyen)

Készítettem méricskeszerűségeket mobillalkalmazással, de most valamilyen beillesztési probléma adódott.
Na, majd holnap újra megpróbálom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára misinator 2018.10.07. 22:32-kor.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.07. 22:27

Ja, Így néz ki az ágyban fekve a látvány:
Az ágyban fekve.jpg
Az ágyban fekve.jpg (33.17 KiB) Megtekintve 56 alkalommal.

A jobb oldalira ragasztottam kétoldalas ragasztószalaggal dekorlécet - már úgy esztétikailag :roll:
De azóta már lerázta magáról, mint kutya a vizet :o
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.08. 20:56

Mottó: A semmitől ez is több.
Egy alap Samsung telóra telepítettem még régebben két alkalmazást.
Ha másra nem is jó, de jelenségeket lehet vele kutatni.
Azért mind a kettő, mert a szürke hátterűnek tisztességesebbnek tűnik a magasabb frekvenciák megjelenítése és korrekt a skálázása, viszont a 100 Hz alatti felbontása egy vicc, a fekete hátterű pont a fordítottja!

Figyelem; a méricskeféleségeknél több, mint 4,5 méter a mikrofon (kézben tartott telefon) és a hangszóró(k) távolsága! (Viszont kb. 40 centire van a mögöttem levő fal)
Remélem a képmegnevezések elég egyértelműek.
Bal oldali hangsugárzó a csúcsszint fehérzajjal és PC alapzaj.png
Bal oldali hangsugárzó a csúcsszint fehérzajjal és PC alapzaj.png (243.61 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Baloldali hangsugárzó csúcsszint fehérzajjal és PC alapzaj 2.jpg
Baloldali hangsugárzó csúcsszint fehérzajjal és PC alapzaj 2.jpg (35.18 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Következő páros:

A bal oldali fehérzajjal A csúcsszint alsó terelő nélkül Kisebb jelszint alsó terelővel.png
A bal oldali fehérzajjal A csúcsszint alsó terelő nélkül Kisebb jelszint alsó terelővel.png (238.13 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Baloldali fehérzajjal A csúcsszint alsó terelő nélkül Kisebb jelszint alsó terelővel 2.jpg
Baloldali fehérzajjal A csúcsszint alsó terelő nélkül Kisebb jelszint alsó terelővel 2.jpg (35.14 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.08. 21:05

Akkor még utoljára egy képpár fehér zajjal:
Közös mérés monoban fehérzajjal az alső terelőkkel.png
Közös mérés monoban fehérzajjal az alső terelőkkel.png (230.09 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Közös mérés monoban fehérzajjal alsó terelőkkel 2.jpg
Közös mérés monoban fehérzajjal alsó terelőkkel 2.jpg (35.84 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.08. 21:15

S akkor jöjjenek a szinuszos méricskefélék!

Ezeknél mind ott volt az alsó terelő!

Közös mérés szinusszal 1.png
Közös mérés szinusszal 1.png (243.07 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Közös mérés szinusszal 2.png
Közös mérés szinusszal 2.png (232.31 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Közös szinusszal 3.jpg
Közös szinusszal 3.jpg (36.3 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Közös szinusszal 4.jpg
Közös szinusszal 4.jpg (35.65 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Közös szimusszal 5.jpg
Közös szimusszal 5.jpg (32.72 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.

Szóval azzal a két csúccsal kéne kezdeni valamit, ami a 300-350Hz-nél van. Nagyon sokat ront a hangzáson:
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.08. 21:28

Most épp így hallgatom.

20181008_185932.jpg
20181008_185932.jpg (37.1 KiB) Megtekintve 47 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.10. 22:04

Lesz fejlemény - remélem egy héten belül -, addig türelmet kérek.
döntött hangoszlop kontra ívelt beépítés.JPG
döntött hangoszlop kontra ívelt beépítés.JPG (38.09 KiB) Megtekintve 30 alkalommal.

20181010_182721.jpg
20181010_182721.jpg (44.67 KiB) Megtekintve 30 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.10.16. 21:59

...nézzük csak hol is tartottam?
Megvan!
Fdsa-val - rendkívül konspiratív módon - privátban értekezünk alkalmanként, így nem kell egy szappanopera sorozat hosszúságú bajlódást elviselnetek. :D
Bár fdsa megdicsérte a - végül általam így elnevezett - "zárt vég szerkezeti elem" diffúzorkialakítását, de javasolta a továbbépítését.
Így azzal a lendülettel elhatároztam, hogy - az előlap belső oldalát leszámítva - a teljes felületet beborítom a feldarabolt háromszög profilú lécekkel.
Lassította a folyamatot, hogy az asztalos munkatársam a kérésemmel szembesülve inkább elmenekült táppénzre. :o ;)
Végül elkészült az egyik példány. A-B-ben kipróbáltuk. S pontosan úgy viselkedett, mint egy süketszoba :shock: : Minden hangot elnyelt a középtartományban. Kis túlzással még azt is, amit a hangszóró a szoba légterébe sugárzott volna le.
Úgyhogy az oldalfalakról levéstem négy sort; ez a hangszóró középvonalának magasságát jelenti (Ez a módosítás volt nálam elképzelésben a harmadik opció.)
Nagyon "szép" lett az eltávolítás után a belső felülete az oldalfalnak, így inkább a másik ilyenre bővített példányról készítettem fotót.
Süketszoba. Nem vált be..jpg
Süketszoba. Nem vált be..jpg (48.17 KiB) Megtekintve 9 alkalommal.

Ebből már világos, hogy hangzásra a módosítás lett a legegészségesebb verzió:
Módosított verzió.jpg
Módosított verzió.jpg (41.76 KiB) Megtekintve 9 alkalommal.

Ettől még az üreges, uborkás üveg jellegű hangzás persze megmaradt.
kiválóan látható a korábbi; 2018.10.08. 20:15-ös hozzászólásból az utolsó három méricskén az ominózus 300 Hz-es, illetve 350 Hz anomália.
Fdsa rögtön kiszúrta az igen valószínű okát a 300Hz-es anomáliának, amiért is a hangszóróhoz legközelebbi negyedes lap a felelős, mint reflexiós (túl nagy) felület.
Két javaslata volt, én persze a nekem szimpatikusabbat választottam, vagyis a negyedes lap, és a hangszóró közepe közötti távolság felére tettem egy újabb fékezőlapot...Pontosabban tettem volna, de méregetve a távolságokat, és számolgatva a Hertzeket, találtam a 350 Hz-hez tartozónak vélt távolságot.
Mégpedig a negyedes lap és a "cső" szerkezeti egység zárt véggel csatlakozó végének távolságát.
Így - konzultálás nélkül - inkább az utóbbi távolság felére tettem ( ez pár centi eltérés) a következő lapot.
Mivel egyszerre csak egy dolgot módosítunk, ezért eltávolítottam a kétoldalas fekete - gumiszerűnek tűnő - ragasztószalagot is a cső és a zárt vég közül és ablakok szigetelésére használt, profilozott, általam módosított, egy oldalon öntapadó szalagot használtam helyette, gyakorlatilag elszigetelve egymástól a két elem falait.
Egy nap száradás, s máris A-B-ézhettünk a türelmes életem párjával.
A számomra nagyon zavaró hang mondhatni teljesen eltűnt! Mi több, általában egészségesebb lett a hangzás. Jessz'!
Még ha ez 1 méter távolságból és 1 méter magasan végzett méricskével tán nem is annyira tűnik markánsnak.
Mindenesetre a jelleggörbe a módosítás után egyenesebb lett és javult, határozottabb lett a mély átvitel is!
Figyelem, a méricske már az alkalmazás legnagyobb felbontásával készült!
Mivel a PC ilyen mérésnél távol van a mobiltelefontól, ezért nem látom, hogy a szinuszgenerátor fel-le hangolásával mennyire "fedem be" teljesen a jelleggörbét, így a második méricske magasfrekvenciáinak" kidolgozottsága" nem mérvadó!
Negyedes fékezőkkel.jpg
Negyedes fékezőkkel.jpg (37.21 KiB) Megtekintve 9 alkalommal.

Plussz egy nyolcados fékező.jpg
Plussz egy nyolcados fékező.jpg (37.75 KiB) Megtekintve 9 alkalommal.

A másik, a jobb oldali hangsugárzóból már kitéptem a legszélesebb, az ominózus negyedes terelőt is, s keskenyebbet kapott, illetve - ha már lúd; legyen kövér! felkiáltással betettem még egy...ööö...tizenhatodos lapot is!
( A jobb érthetőség kedvéért a képet elforgattam 180 fokkal.)
Tele raktam rezonátorokkal....jpg
Tele raktam rezonátorokkal....jpg (29.56 KiB) Megtekintve 9 alkalommal.

Mára megszáradt, be lett állítva a szokásos - számára akusztikailag nem túl ideális - helyre és...
...és (a neten nem kiabálunk) LÉLEGZIK!
Állapította meg a párom rögtön!
Jippijájé! :)
Ma újra ledöntöttem a bal oldalit is, abba is tettem egy tizenhatodost, holnapra megszárad és vállalhatóan megmutatható a holnap érkező, hónapok óta nem látott egy szem lányomnak!
Alig várom már, hogy együtt halljam a kettőt..izé..hármat (a két hangsugárzót és a lányomat :D )
Méricske majd talán a négy munkaszüneti nap alatt.

Apropó, van még ott hat centi üresen; oda fér még egy harminckettedes és egy (a francba; ezt hogy kell írni?) hatvannégy-edes is. :roll:
misinator

Előző

Vissza: Dobozok, konstrukciók