TL dobozok

Hogyan építsünk dobozokat hangszóróinknak, avagy asztalos tippek, trükkök

Re: TL dobozok

HozzászólásSzerző: misinator » 2018.11.21. 22:06

Említettem az előző hozzászólásban, hogy a külső diffúzor lap kivitelezése mennyire tudja befolyásolni a hangzást, de még a jelleggörbét is.

Történt hogy - s itt mondhatni komplett bemásolom az fdsa-nak írt üzenetem - hallgattam ezt a felvételt, igaz khm. nem kis hangerőn:
https://www.youtube.com/watch?v=n-wXp939XmU

S egyszer csak megzörrent valami! :o :shock:
Visszább raktam a felvételt és odamentem a jobboldali TL-hez, hogy honnan jöhetett a zaj, netán valamelyik belső lap szabadult el?
Szerencsére kiderült, hogy a külső lap a bűnös. Mivel még nem volt beragasztva, csak befeszítve, ezért magától lebillent volna (időnként le is esett a helyéről, ilyenkor ragasztószalaggal "hizlaltam" a nyílásba kerülő szélességét...).
Ezért - is - volt alatta a tüske.
Mily meglepő, ez az érintőleges kapcsolat okozta a zörejt 69 Hz-en - ezt füleltem ki a youtube-s szinuszgenerátor felvétellel,
https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k
Amit természetesen ellenőriztem is az online tone generátorral.
Még aznap napközben ki is találtam két megoldást a problémára:
1, A tüske csúcsára egy gombostűfejnyi hangszórótömítő anyagot szúrok, hogy azzal találkozzon a lap.
2, Ha valamiért nem válna be a megoldás, akkor egyelőre halkabban hallgatom a rendszert - nem mondjuk a zenészek között ülve, hanem a tizedik sorban:-)))

A "gyurmás" megoldás hatására a provokáló zörgés elmúlt, de pl. a zongora a színfalak mögé lett eldugva a szerencsétlen művésszel együtt...
Tehát nem vált be.
A markáns hangzásbeli különbségen felbuzdulva követettem el a bűnt; ha már a youtube-s szinuszgenerátort használtam a füleléshez, akkor már a méricskéket is azzal követtem el. (Ez már szakmailag lassan letöltendő lesz :? )
Mit ne mondjak, erősen elcsodálkoztam, hogy a méricskéken is - szerintem - mennyire jelentkezett a különbség!
Már láttam, hogy ebből előbb - utóbb lap beragasztás lesz...

...Tegnap este meg is történt.
Ma napközben azon morfondíroztam, hogy mit tegyek, ha nem lesz szimpatikus a hangképe?
...legfeljebb újra teszek alá tüskét, de picit aláfeszítve, hogy ne zörrenjen meg nagy terhelésen sem.
Rossz előérzetem bejött; a csak beragasztott lappal lefogottá vált a hangképe.
Aláfeszítettem a tüskét, s fellélegeztünk; a hangsugárzók is, meg én is.
Ezekről is készítettem méricskéket.
Még kipróbáltam azt, hogy a lapok sarkaihoz tettem egy-egy tüskét, de úgy az én fülemnek túl feszes, kopogós, száraz lett a hangzás.
A párom is ugyanezeket a fogalmakat használta.
Így visszatértem a közepénél egy tüske aláfeszítve verzióhoz, most így hallgatjuk.
S akkor a méricskék:
Ezek közös méricskék a youtube-s szinuszfelvétellel, hallgatói helyről, a hátsó faltól egy méterre, egy méter magasan (s igen, ezúttal is kézben tartott telefonnal)
Külső lap a tüskének támaszkodva.jpg
Külső lap a tüskének támaszkodva.jpg (39.11 KiB) Megtekintve 44 alkalommal.

Külső lap gyurmával illesztve a tüskéhez.jpg
Külső lap gyurmával illesztve a tüskéhez.jpg (39.43 KiB) Megtekintve 44 alkalommal.

Ragasztással rögzített külső lap.jpg
Ragasztással rögzített külső lap.jpg (40.08 KiB) Megtekintve 44 alkalommal.

Beragasztott lap alá befeszítve tüske.jpg
Beragasztott lap alá befeszítve tüske.jpg (39.49 KiB) Megtekintve 44 alkalommal.

Laikusként egyre inkább az a meggyőződésem, hogy mindamellett, hogy egy TL belső terét nem szabad üresen hagyni - "rendet kell tenni" benne, legalább ennyi figyelmet illene, sőt kell fordítani a kilépőnyílás kialakítására, kidolgozására.
Ki tudja, vajh' mennyi jobb sorsra érdemes TL projekt végződött csúful, mert nem kísérletezgettek (eleget) a kilépőnyílással?
Elvégre - ha jól értelmezem - itt történik a lényeg; az akusztikai kicsatolás.
Úgy fogalmazódott meg bennem, hogy az általam elkövetett külső lapos megoldás egyfajta - részben - rezgőszájú tölcsért eredményez, vagy mi.
A 83. oldalon levő első hozzászólásomból kimaradt egy kép. Most viszont különösen aktuálisnak érzem a beillesztését:
Karakterisztikák.png
Karakterisztikák.png (10.54 KiB) Megtekintve 44 alkalommal.

https://www.radiomuseum.org/forum/the_d ... guage_id=4
Minden probléma megoldása újabb problémákat vet fel...
misinator

Előző

Vissza: Dobozok, konstrukciók