Végfoktápok

Alakítsuk igényeink szerint a hálózati feszültséget ...

Végfoktápok

HozzászólásSzerző: mihalcz » 2009.02.06. 17:10

Tápok teljesítményerősítőkhöz
A hang nem a műszaki paraméterek kombinációja.
mihalcz

Re: Végfoktápok

HozzászólásSzerző: pagrus » 2010.06.23. 13:05

Valaki kérdezte milyen kapcsolóüzemű táppal megy nálam a TPA6120A2 IC-s végfok? A típusa S-100F-24, most akciós áron van, stabilizált, 83 kHz-en működik, szűk tartományban állítható, nálam a maximumra fel van tekerve:
http://www.atysco.eu/hu/products/show/89
(Ezt ennyiért házilag nem lehet előállítani.)

S-100F-24.png
S-100F-24.png (230.98 KiB) Megtekintve 5794 alkalommal.
Please replace user and press any key
pagrus

HozzászólásSzerző: Kalmi » 2010.07.04. 11:52

Van nekem 2 db PWM D osztályú erősítő panelem, aminek kb 2X50 V DC-re van szüksége.
Az lenne a kérdésem, hogy az előbb Pagrus által linkelt kapcsolóüzemü tápból ezt meg lehet oldani? Magyarul ha veszek két db egykimenetes DC48V kimenetű tápot, azokat összeköthetem szimetrikus táppá? Lehet közösíteni az egyik táp negatív kimenetét a másik táp pozitív kimenetével, és azt földként használni?

Mégvalami: Mi az a PFC szűrés?

1. PFC nélküli: http://www.atysco.eu/hu/products/show/95
2. PFC szűrős: http://www.atysco.eu/hu/products/show/595

Jó lesz nekem a sima?
Ha kérdésed van, vagy beszélni szeretnél velem.
Kalmi

HozzászólásSzerző: memme » 2010.07.04. 12:27

Akkor most kapcsoló üzemű tápot célszerű használni vagy sem?
memme

HozzászólásSzerző: Kalmi » 2010.07.04. 12:49

memme írta:Akkor most kapcsoló üzemű tápot célszerű használni vagy sem?

Mivel egy PWM D osztályú erősítőről van szó (aminek a két csatorna panelja elfér a két tenyeremben bordástul), én azért szeretnék hozzá inkább kapcsi tápot, mert így egy nagyon kicsi és könnyű dobozba bele tudok tenni 2X130 Watt teljesítményt. Nekem itt nem elsődleges a hangminőség, bár ki tudja, akár még jó is lehet, ahogy Pagrus TPA erősítőjén is hallottuk! Abban is rezgőtáp van!
Kalmi

HozzászólásSzerző: wood1y » 2010.07.04. 13:56

Kalmi írta:Mégvalami: Mi az a PFC szűrés?

Talán nem haragszik meg fdsa, ha belinkelem:
http://www.keep-sailing.de/fdsa/pfc.htm
wood1y

HozzászólásSzerző: Pafi » 2010.07.04. 14:33

Kalmi!

Most nem foglalkozok azzal, hogy vajon földelt-e a táp kimenete, ami némileg gondot okozhat, mert ettől eltekintve sem hiszem, hogy ez lenne a legjobb megoldás.

Miért? Egy 2*130 W-os erősítő csúcsban kb. 540 W-ot vesz fel, méghozzá ha azonos fázisban vannak hajtva, akkor egy tápsínről. Egy 150 W-os kapcsitáp ezt vagy hajlandó leadni, vagy nem, de ha nem direkt így van optimalizálva, akkor valószínűbb, hogy nem, és vagy konstans áramot generál, vagy rosszabb esetben le is kapcsolhat. Csak akkor tud kiátlagolódni a teljesítményfelvétel ingadozása kis frekvencián is, ha jókora pufferkondik vannak a DC tápsíneken, és a táp megenged jelentős feszültségcsökkenést. Szóval ez így kétséges. Az egyik csatornán fázist fordítva már valószínűleg rendben lenne.

Erősítőkhöz én nem stabilizált, szimmetrikus tápokat készítek, amik egy oldalon is képesek leadni a névleges teljesítményüket, és a túlterhelés hatására ugyan csökken a feszültsége (így jobban kihasználható a pufferben tárolt töltés), de a leadott áram a névleges érték fölé is nő némileg (zárlatban kétszeres értékig, amit időben egy bizti korlátoz). A tápjaim rezonáns működésűek, amik a majdnem színuszos áramforma, és a trapéz feszültségforma, valamint a kis primer-szekunder kapacitás miatt sokkal kisebb vezetett zavart bocsátanak ki, és a hatásfokuk a kapcsolási veszteség hiánya miatt igen jó (80 V fölött 95 %, kisebb feszültségen kicsit gyengébb a kimeneti dióda nagyobb vesztesége miatt).

Maradtak régebbről nem túl szép, viszont olcsó(bb) és jó 160*75*60 mm méretű tápjaim, pl. ez:
http://elektronika.vatera.hu/egyeb_musz ... 72107.html

Bónusz segédtápok:
- előerősítőhöz +/-12 V, vagy PWM erősítőhöz stabilizált gate-meghajtó segédtáp.
- ventillátorhoz az aktuális teljesítménnyel arányos feszültség, 5-12 V.

Kérésre átalakítom más feszültségre.

Egyébként sokan nem gondolnák, de a kapcsoló üzemű erősítők alapvetően érzékenyebbek a kapcsoló üzemű tápok által keltett zavarokra, hiszen a vivőfrekvenciával interferencia alakulhat ki. (A táp felharmonikus frekvenciáival is!) Ezért a megszokottnál is fontosabb egy kapcsoló üzemű erősítőnél a kis zavarkibocsátású táp, és/vagy a helyes földelési rendszerkialakítás. Egy PWM rendszerű táp a kemény kapcsolásokkal és a szoros csatolású, nagy kapacitású trafójával több zavart termel, amit az árnyékolás/földelés ugyan csökkent, cserébe viszont a földelésen keresztül a hálózati földhurok kialakulására lesz nagyobb esély.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Pafi 2010.07.04. 14:48-kor.
Pafi

HozzászólásSzerző: Kalmi » 2010.07.04. 14:38

Én két db 150 Wattos tápot tennék be szimmetrikusan, ami 300 Wattot képes leadni.
Sajna a tied nagyon magas. 1U magas rackdobozba szeretném tenni.
Kalmi

HozzászólásSzerző: Pafi » 2010.07.04. 14:56

Kalmi írta:Én két db 150 Wattos tápot tennék be szimmetrikusan, ami 300 Wattot képes leadni.
Sajna a tied nagyon magas.

Sajnos nem figyeltél. Egy oldalról (egy tápegységről!) vesz fel az erősítő csúcsban 540 W-ot, hacsak nem fordítod meg az egyik végfok fázisát!

1U magas rackdobozba szeretném tenni.

Az Atys-co 50 mm magas, 1U pedig 44 mm!

Egyébként meg tudom oldani 40 mm-ben is, bár némileg drágábban.
Pafi

HozzászólásSzerző: Pafi » 2010.07.05. 08:11

A 150 W-os Atys-co táp adatlapján ezt olvashatjuk:

Protection
OVERLOAD: 105 ~ 150% rated output power
Protection type : Shut down o/p voltage, re-power on to recover.

Vagyis ha jól értem, egy 160-225 W-os teljesítménycsúcs után ki kell kapcsolni a tápot, és újra be, ha tovább akarjuk használni. Vagy lehet, hogy ezt magától megteszi? Mindegy, ez semmiképpen sem olyan, ami egy erősítőben kívánatos, vagy akár csak megengedhető lenne.
Pafi

Következő

Vissza: Tápegységek, hálózati szűrők