Hálózati zavarszűrők

Alakítsuk igényeink szerint a hálózati feszültséget ...

Re: Hálózati zavarszűrők

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.09. 20:14

Van egy kérdésem, hátha többet tudtok az ilyen dolgokról:
Ami áramkört szimuláltam a TINA-ban, négy tekercset tartalmaz, 1 - 1 mH értékűt. Ha van egy alkalmas méretű toroid magom, akkor el tudok képzelni egy olyan megoldást, ahol erre az egy vasra megy a négy tekercs, négy szál drótot együtt tekerve. Mi a véleményetek?
Cyberhome DVD - P.Á.csöves kimenetű DAC - 6C4C SE amp - FE126E frugelhorn MK3 - FE167E MLTL - Beyerdynamic DT990Pro füles 6AS7 OTL-amp - LM675 SE amp
breboistvan

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.09. 20:21

Pl. ilyen szalag-kábelből négy ér felhasználásával...
Csatolmányok
t145.jpg
t145.jpg (29.36 KiB) Megtekintve 3487 alkalommal.
Cyberhome DVD - P.Á.csöves kimenetű DAC - 6C4C SE amp - FE126E frugelhorn MK3 - FE167E MLTL - Beyerdynamic DT990Pro füles 6AS7 OTL-amp - LM675 SE amp
breboistvan

HozzászólásSzerző: Jolida » 2010.03.09. 21:40

breboistvan írta: erre az egy vasra megy a négy tekercs

Egyet felejtettél csak el (és ez a szimulációban is tükröződik), hogy ez két eszköz. Az első egy közös módusú elnyomásra, a második differenciál módusú elnyomásra készített tekercspár.
Csatolmányok
filters_3.gif
filters_3.gif (15.29 KiB) Megtekintve 3488 alkalommal.
filters_4.gif
filters_4.gif (14.43 KiB) Megtekintve 3488 alkalommal.
Jolida

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.09. 23:59

Aha... Én ezekről nem hallottam még, viszont azt már megfigyeltem, hogy a tekercselés módja eltér attól amit idáig alkalmaztam. Mindig két szálat egymás mellett bifillárisan tekertem, 1 mm-es cerimel huzalból. Ha az 1 mH elég, akkor a képen látható tekerési módszer is szépen megvalósítható. Ritkán járok a fővárosban, a Lomex-ben szoktam ferrit-gyűrűket vásárolni, azt sajnos nem tudom, hogy a színkódok mit jelentenek.
breboistvan

HozzászólásSzerző: Jolida » 2010.03.10. 00:35

Az a tekercselési mód a differenciál zajok elnyomására jó.

A közös módusú fojtók (Common Mode Choke -CMC-) hatásairól itt olvashatsz kicsit bővebben:

http://www.murata.com/emc/knowhow/pdfs/ ... 6to28e.pdf
Jolida

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.10. 08:39

Köszi a leírást. Tekerek új tekercseket, bár sok kedvem nincs szétszedni a régieket. Ezek szerint nálam csak a kondik hatása volt észlelhető. Mostmár nagyon kíváncsi vagyok...
breboistvan

HozzászólásSzerző: istvan01 » 2010.03.10. 10:21

Közös módusú fojtót nagyon nem ajánlom szalagkábel érből tekerni. A szigetelése nem garantált 230V-ra, a párhuzamos kétszálas tekerésnél meg végig egymás mellett fut a 230V feszültség távolságra lévő ér. Egyébként zománc drótból is úgy tekerik a közös módusút, hogy a két tekercsrész legalább 2-3mm távolságban van egymástól a végeken is. Ezt lehet látni a fenti képen is!!
istvan01

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.10. 14:08

Tehát akkor foglaljuk össze, hol is tartunk:

1. Lehet hogy jobb szűrő nélkül, mint vele
2. Ha már vele, akkor lehetőleg olcsó és jó minőségű alkatrészekből legyen
3. Amennyire csak lehet, a szűrés a hangfrekis sáv fölött legyen, hogy ne szóljon bele a hangképbe
3. A biztonság mindenek előtt !
4. Az auditív hatását lehetőleg mérésekkel is kéne bizonyítíni...

Azért nagyon örülnék, ha közösen összehoznánk egy non-profit projectet. Elegem van a 10-100ezer ft.-os misztikus kütyükből...
breboistvan

HozzászólásSzerző: Jolida » 2010.03.10. 15:06

Na, a negyedik pont lesz a legnehezebb. ;)

Egyébként a harmadik pontodat nem igen tudom értelmezni.

Itt egy 50/60Hz-es, elvileg szinuszos feszültségről beszélünk, amin rengeteg zavar ül/het/. A szűrőnek ezeket a zavarokat kellene minimalizálnia, illetve hatásosnak kellene lennie a fogyasztó (készülék) felől jövő zavarok megszűrésére is, hogy az ne jusson el más készülékhez. A szűrésnek az alapfrekvencián (nálunk ugye 50Hz) elenyészőnek kellene lenni (disszipáció, veszteség), e felett pedig "végtelen" jóságúnak. Ez ugye csak erős kompromisszumokkal közelíthető, de semmi köze a hangfrekvenciához.

Más: Eddig ugye a vezetett zavarok azon köréről értekeztünk, amelyek főleg külső forrásból eredhetnek (kapcsolási impulzusok, forgó motorok kommutációja, indukált RFI zajok stb.), de vannak ennél komolyabb és nehezebben csökkenthető zavarok is.

Ha megnézel (megfelelő leválasztást feltételezve) egy táphálózati jelalakot, az minden lesz, csak nem tiszta szinusz. Attól függően, hogy milyen távol vagy a legutolsó nagyfeszültségű átalakítótól (trafó) és hány nagy teljesítményű fogyasztó van a tápvonalon, azok mennyire "rángatják" a közel sem tökéletes átalakítót, akár 10%-os torzítás is lehet a tápfeszültségben. Ezt a szűrők többsége "észre sem veszi", mivel a 2.-5. harmonikus frekvenciáján alig-alig szól bele az átvitel. Az ilyen jellegű hibák kiküszöbölésére "találták fel" az aktív tápellátást biztosító eszközöket, melyek a bejövő jelből DC-t, abból tiszta szinuszt generálnak. Az már más kérdés, hogy ezek milyen hatást gyakorolnak a készülékek hangjára.

Még egy (sajnos egyre gyakrabban előforduló) hibajelenséget említenék, ez pedig a táphálózaton előforduló pár V-os DC. Ez a transzformátoros, ezeken belül pedig elsősorban a toroid trafós áramköröket érintik, jelentősen rontva az átvitel hatásfokát.
Jolida

HozzászólásSzerző: breboistvan » 2010.03.12. 11:27

Tekertem egy új trafót, a bifillárissal ellentétben a képeken látható tekercselési szisztéma szerint. Kb. 5 centi átmérőjű toroid-magra 27-27 menet 1 mm-es zománcos rézhuzallal. Az induktivitás 2 x 0,5 mH lett. Számomra nem várt módon megváltozott a hangkép, egyelőre tapasztalgatom, hogy jó vagy rossz irányban. Egy biztos, hogy a váltófeszes fűtésű 6C4C végfokom brummja lényegesen csökkent, fogalmam sincs hogy miért. Azt hiszem az egész szűrőmet át fogom építeni egy mobilabb, átkapcsolhatós ( kiiktatható ) kivitelűre, hogy jobban lehessen hasonlítgatni.
breboistvan

ElőzőKövetkező

Vissza: Tápegységek, hálózati szűrők