Gleden-II hangfal

Pagrus blogja

Gleden-II hangfal

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.03.14. 23:23

Ez egy rövid összefoglaló a Gleden-II hangfalról, bővebben:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=21&t=306

A Gleden-II a Gleden kiegészítése egy külön dobozban lévő mélysugárzóval.
Ha a Gleden-t a kiegészítéssel használjuk, a futási idők és a fázisok összehangolása miatt a reflexcsövét ki kell cserélni egy teljes hosszúságú BRT 50-145 csőre.
Érzékenység: 91 dB @ 2,83 V - elsősorban csöves erősítőkhöz készült, impedanciája 5 Ohm.

A mélyközép (M17WH-09-08) előtt továbbra sincs váltó, ez tulajdonképpen a konstrukció egyik lényege, a másik az erre alkalmas magashangszóró elsőrendű váltása, a harmadik a mélyhangszóró megfelelő "beléptetése", ez az optimális fázishelyzetet jelenti, ennél a konkrét megoldásnál 420 Hz-nél van a "keresztezés" (ami a hagyományos értelemben nincs is). A meghatározott fázishelyzet biztosítja, hogy a belépéskor lineáris marad az átvitel, onnan lefelé pedig a fázisok fokozatos "összeforgásával" létrejön a baffle-step kompenzáció és a megfelelő mélyátvitel, az én szobámban az F3 32 Hz-nek adódik (elhelyezésfüggő).
Ez a konstrukció tulajdonképpen hangszórófüggetlen, ha ez a három követelmény teljesül akkor elvileg más hangszórókkal is megépíthető, pl. középnek valamelyik Fostex vagy Sonido is jó lehet, nyilván a megfelelő mély és magas kiválasztása azért okozhat gondot.
Szintén összehangolt a felső és az alsó rész impedancia-menete, amely ezáltal a csöves erősítőknek kedvezően egyenletesebb lett.

Gleden-II.jpg
Gleden-II.jpg (142.78 KiB) Megtekintve 6404 alkalommal.

Mélyhangszóró: Vifa M25WO-49-08
Helyettesítése: Seas CA26RE4X - van ilyen hangszóróm de nem próbáltam ki ebben a konstrukcióban, ha valaki ezzel építené meg, először próbadoboz készítését ajánlom, a hangszórómmal be tudok szállni a próbába.

A doboz méretei az alsó és felső kinyúlások nélkül:

730 x 280 x 330 mm, anyaga 18 mm-es rétegelt lemez, térfogata 46 liter, merevítés nincs benne.

A lapszabászatra küldött méretek amik a túlnyúlásokat is tartalmazzák, az alsó váll (láb) 18 mm, a felső 22 mm:

4 db 770 x 330 mm
4 db 730 x 244 mm
4 db 294 x 244 mm

A nagyobbik BRT 68-220 reflexcsőből először 55 mm-t hagytam meg, később teljes méretűre cseréltem (173 mm) ezzel jelentősen lejjebb hangolva a dobozt, mert az én szobámmal így tud optimálisan együttműködni.
(http://www.audionl.hu/oscommerce/catalog/product_info.php?cPath=3_44&products_id=232)
A cső közepe alulról az előlap szélétől 300 mm-re van.

Csillapítóanyag oldalanként 260-270 gramm.

Ragasztás:

gleden-II-ragasztas.jpg
gleden-II-ragasztas.jpg (64.05 KiB) Megtekintve 6404 alkalommal.

A felső rész hátratolásával a mély és a mélyközép hangszóró közti fáziseltérés beállítható, ennél a konstrukciónál ennek meglehetősen nagy jelentősége van, nem szabad tehát a fáziseltérések kiegyenlítésére törekedni ahogy az általában helyes.
Az alsó doboz élét polifoam csíkkal fedtem le:

Gleden-II-fazis-beall.jpg
Gleden-II-fazis-beall.jpg (65.49 KiB) Megtekintve 6404 alkalommal.

A váltó:

Gleden-II-valto.jpg
Gleden-II-valto.jpg (24.45 KiB) Megtekintve 6404 alkalommal.

Impedanciamenet, érzékenyebb csöves erősítő esetén a 4 kHz-nél jelentkező csúcsot le lehet faragni kompenzáló taggal, én így hagytam:

Gleden-II-impedancia.jpeg
Gleden-II-impedancia.jpeg (82.75 KiB) Megtekintve 6404 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára pagrus 2011.03.14. 23:48-kor.
Please replace user and press any key
pagrus

Gleden-II hangfal

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.03.14. 23:40

A mélydoboz lehangolásának és a reflexcső csillapításának kedvező hatása van a csoportfutásra (kék), de csak a helyiséggel összhangolva alkalmazható:
(piros - reflex, lila - zárt)

Gleden-II-group-delay.jpg
Gleden-II-group-delay.jpg (34.45 KiB) Megtekintve 6403 alkalommal.

Az eredő átvitel a Gleden-hez képest, bal oldalon kékkel a mélydoboz hatása az én szobámban, más room-gain esetén kevesebb mély is lehet (sokkal több nem nagyon):

Gleden-II-spl.jpg
Gleden-II-spl.jpg (41.79 KiB) Megtekintve 6389 alkalommal.
pagrus

Gleden-II hangfal

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.03.15. 11:35

Pár gondolat a szobához igazításról. Nálam most nagyjából ilyen az elrendezés, a hátsó faltól több, mint 3 m-re vannak a hangfalak, a hallgatás helye pedig kb. 6 m-re:

hangfal-elrendezes.png
hangfal-elrendezes.png (3.81 KiB) Megtekintve 6357 alkalommal.

Az így kialakuló térben a hangszerek, énekesek általában jóval a hangfalak mögött hallatszanak, 5-6 m-ről vagy messzebbről, közelítve egy kisebb kamaraterem hangzását.
A magashangok "levegőtávlata" tulajdonképpen egy méréssorozat, ami azt mutatja, mekkora a magashangok esése a levegőben a távolság függvényében (az ábrán 1 kHz-től felfelé a különböző görbék rendre 1,5 - 2 -2,5 - 3 m levegő hatása).
Előfordulhat, hogy akkor lesz természetes a hangzás, ha a 3 m-re levő hangfalak magasátvitele egy távolabbi elhelyezést modellez, nálam ez 5-6 m, azaz a valós 3 m-hez még hozzájön virtuális 2-3 m.
Az elméleti korrekciók görbéi, együtt a baffle-step miatti 6 dB mélyemelés (az adott hangfalhoz tartozó) görbéje és a levegőtávlat miatti 4,2 dB @ 20 kHz magas csökkenés (ez utóbbi az én szobámban mérve):

bs+levego-tavlat.jpg
bs+levego-tavlat.jpg (62.87 KiB) Megtekintve 6357 alkalommal.

Ezek szélsőértékek, az "igazság", azaz a természetes hangzás valahol ezeken a határokon belül van, mindenki kísérletezze ki magának :)
A néhány hangfalnál alkalmazott ereszkedő átvitel is ezt közelíti, és bár elmélettel, mérésekkel nem láttam alátámasztva, a lényeg ugyanez, tapasztalati úton is el lehet ugyanide jutni.

Könnyen lehet, hogy az én Gleden hangfalam 1,8 uF + 100 uH váltóval szól jól nálam, míg Zsolti Gleden-je 2 uF + 80 uH párosítással megfelelőbb lehet falhoz közelibb elrendezésnél.
A különbség nem nagy, én nem is azt hallottam kísérletezés közben az egyes változatok között, hogy több vagy kevesebb a magas, hanem egyszer csak "természetes" lett az operaénekesek hangja, mintha valóban nálam énekelnének - na jó nem, de már el tudom hinni :)
pagrus

Gleden-II hangfal

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.04.06. 10:13

Az impedancia-menet így alakul ki az alsó és a felső rész impedancia-meneteiből, a minimumok és a maximumok nem esnek egybe ezáltal egyenletesebb lesz az eredő:

Gleden-impedanciak.jpg
Gleden-impedanciak.jpg (58.57 KiB) Megtekintve 6159 alkalommal.

Multiamplifikálásnál nem lesznek ilyen szépek az impedancia-menetek, de más előnyök miatt érdemes kipróbálni. Az egyik erősítőre kössük direktben a váltó nélküli középet, a másikra a magasat és a mélyet:
Gleden-II-multiamp.jpg
Gleden-II-multiamp.jpg (36.25 KiB) Megtekintve 6038 alkalommal.

(pl. Jolida 300B a középhez, dys-cus PP a mély+magasra :) )
pagrus

Vissza: Pagrus