TL dobozok

Hogyan építsünk dobozokat hangszóróinknak, avagy asztalos tippek, trükkök

Re: TL dobozok

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.01.01. 21:26

dandesz írta:Nincs meg valakinek véletlenül a pepperhorn rajza?
Mert én nem találom..

Írj schetl fórumtársnak, ő tervezte, biztos elküldi neked a rajzot.
Please replace user and press any key
pagrus

HozzászólásSzerző: dandesz » 2011.01.01. 21:28

Király !
köszi!
"Sokat kell tanulnod azért, hogy megtudd, hogy milyen keveset is tudsz valójában."
dandesz

HozzászólásSzerző: misinator » 2011.01.06. 22:15

Üdv Tisztelt Fórumtagok!

Bemutatkozó soraimban írtam arról, hogy jutottam arra az elhatározásra, hogy TL-t kövessek el:-)

Hogy azt ki tudja elolvasni Közületek, az számomra rejtély. Ha mégis érdekel valakit, bemásolom.

Szóval gyakorlatilag teljesen végig olvasva a TL témát tárgyaló magyar fórumokat, illetve szörfölgetve a neten, a következők ülepedtek le bennem:

Semmi hajtogatás; minden probléma megoldása újabb problémákat vet fel.

Nem szűkülő: nincs elég nagy teljesítményű erősítőm /Tungsram 3F :-(/, meg valahogy nem fogott meg.

Nem egyenes: állóhullámok, ha jól emlékszem régebbi fórumpolemizálásokból /sajnos sohase a tényekre, hanem a benyomásaimra emlékszem:-( /

Tehát marad a táguló: Voigt pipe! Magasságban 240 centiméterig elmehetek...
Ráadásul még kifejezetten tetszik is a formája /nesze neked szempont.../
Ahogy olvasgattam, az Fs-re hangolás se egzakt a "lehangolódás" miatt. Abban bízok, hogy ezek szerint próba szerencse alapon is meglehet próbálni./Hülyének hülye a szerencséje stb./

Volna pár buta kérdésem:

A 0 SG-jű kúp sem 1/2-es TL? http://petoindominique.fr/php/tqwt.php
Ahhoz piramis formájúnak kéne lennie, vagy kör keresztmetszetűnek, vagy akkor se? http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... ol.html#c1

Írtátok, - azt hiszem fdsa - hogy kipusztíthatatlan rezonanciái vannak pl. a 7. felharmonikuson.
Ez mit jelent? Nagyon zavaró? Tisztán hallható? Nem lehet elnyomni pl. valami autóiparban használatos csillapítóval?
Még sohase hallottam Voigt pipe-t:-(((
Viszont - google-lal fordítva - lelkes beszámolók olvashatóak a hangjukról a neten.

Mi történne, ha három - különböző márkájú ill. típusú - hangszórót helyeznék el a teljes hossz fele és egyharmada között? Csak a káoszt növelném?
Az ötletet a következők adták:
http://www.phi-audio.com/products_ephish.htm
http://www.oswaldsmill.com/images/fullranger.jpg
http://www.oswaldsmillaudio.com/2006.html
http://www.oswaldsmillaudio.com/images/ ... 6_0057.jpg
http://www.oswaldsmillaudio.com/images/ ... 20Pipe.jpg

Van még több kérdésem is, de lehet, hogy már ez is sok...

Válaszotokat előre is köszönöm!

Tisztelettel:
misinator
Minden probléma megoldása újabb problémákat vet fel...
misinator

HozzászólásSzerző: dandesz » 2011.01.06. 22:31

Amúgy mehet ez a TL doboz ide vagy kell neki új topikot nyitni??
"Sokat kell tanulnod azért, hogy megtudd, hogy milyen keveset is tudsz valójában."
dandesz

HozzászólásSzerző: fdsa » 2011.01.06. 23:19

dandesz írta:Amúgy mehet ez a TL doboz ide vagy kell neki új topikot nyitni??

Miért ne mehetne? 41 oldalnyi elméleti fejtegetés után végre egy megvalósuló projekt :)
fdsa

HozzászólásSzerző: dandesz » 2011.01.07. 18:46

:)

Akkor meg kérnék egy moderátort, hogy helyezze át a meg felelő topikba "pepperhorn " Névvel mondjuk!

Köszönöm!!
dandesz

HozzászólásSzerző: misinator » 2011.01.09. 20:49

Elszomorítottatok, hogy nem reagáltatok soraimra - akár negatívan is. :-(
Túl hosszú voltam? Vagy túl amatőrök a kérdéseim?

Ennek ellenére - vagy épp ezért? - rászántam a hétvégét, s készítettem egy "technológiai demonstrátort".
Na mondjuk maximum annyi köze van az eljövendő Voigt pipe-hez, pláne egy igazi Voigt pipe-hez, mint a Turboljotnak a Yak-36, 38-hoz, pláne a Harrierhez...

Kartonpapírból, átlapolás nélkül, celluxal ragasztva. A hangszórókat átszerelve az sikertelen dipolból pár egyik darabjából.
Semmi csillapítóanyag, a karton gondolom így is bőven megteszi a magáét.
Nem számítottam semmi jóra, már ezek miatt sem. Azt gondoltam, hogy maximum halkan huhogni, zörögni, meg hörögni fog.

Ehhez, meg a dipolhoz képest...
Hangosabban szól. Tisztábban. Halkan, de sokkal mélyebbre megy. Teszt CD-ről 20 Hz-tól 20 KHz-ig messze egyenletesebb leadás, ráadásul a legmagasabb frekvenciákon, amikor a dipol oldal volt hajtva, "átköltözött" a magas hang a kartontoronyra; gondolom itt már nem kis áthallása van az erősítenek . De akkor is. Rezonanciát sehol(!) nem tapasztaltam /működik a karton?/. Vagy csak süket vagyok:-)
A dipol tipikus dobozhang volt, jellegzetes basszreflex erősítésekkel, kioltásokkal. Néha, egy-két hangot hangosabban kiáltott be, különben végig a helyén motyogott.

A zenék, amiket hallgattunk: Bach Brandenburgi versenyek, D-moll toccata, Widor V. orgonaszimfónia, Richard Strauss Imígyen szóla Zarathustra bevezetés, Jean Michel Jarre Téo & Téa, s Brooklyn Bounce...

A párom - aki plafonon van megszállottságomtól - a következőképpen jellemezte a kísérleti kartont:
Szabadon szól. Lélegzik. A levegőben szól a hang, s nem a hangszóróban. A dipol UFO pont az ellentéte. A basszusa elsőre kevés, de kiderül, hogy csak halk, de mélyre megy. Van amelyik számon inkább érezni, mint hallani.

Egyenlőre nem vágom szét. Lehet, hogy megvárom, amíg magától összeroskad.

Remélem, sikerült felrakni a képeket.

IMGP4225_resize.JPG
IMGP4225_resize.JPG (185.03 KiB) Megtekintve 1564 alkalommal.
IMGP4227_resize.JPG
IMGP4227_resize.JPG (192.27 KiB) Megtekintve 1564 alkalommal.
IMGP4228_resize.JPG
IMGP4228_resize.JPG (187.15 KiB) Megtekintve 1564 alkalommal.
IMGP4230_resize.JPG
IMGP4230_resize.JPG (175.09 KiB) Megtekintve 1564 alkalommal.
IMGP3594_resize.JPG
IMGP3594_resize.JPG (163.59 KiB) Megtekintve 1564 alkalommal.
misinator

HozzászólásSzerző: pagrus » 2011.01.09. 21:11

Ne szomorkodj, lehet, hogy más itt még nem csinált ilyet, én sem, figyelünk :)
Please replace user and press any key
pagrus

HozzászólásSzerző: fdsa » 2011.01.09. 23:04

Tényleg figyelünk!
Az előző hozzászólásomat dandesznek címeztem, de Neked ugyanúgy szólt.
Érdekelnének a doboz méretei, és az alsó határfrekvenciája, nagyjából honnan kezdve szól teljes hangerővel.
fdsa

HozzászólásSzerző: misinator » 2011.01.10. 22:41

Üdv!

Sajnos egy adatokkal dolgozó szakember számára minden lesz ez a hozzászólás, csak nem használható :-(

Kezdem azzal, miért ennyiféle hangszóró: hosszan is kifejthetném, de a lényeg. A 13 centis átmérőt még elég kicsinek gondolom, hogy viszonylag pontos legyen /még autóhangszóróban is/. A többféleség pedig egy hipotézis a részemről. Ugyanarra a célra készültek, hasonló méretekkel, paraméterekkel. Viszont valószínűleg egymásra vetítve a különböző jelleggörbéiket, valószínűleg igencsak nem fednék egymást. Ha közepes, átlagos énekhangú embereket hallunk énekelni...hát elmegy. De kórusba szedve őket egész szép előadást is hallhatunk, hisz kiegészítik egymást, kiegyenlítik egymás hibáit...
...Vagy erősítik egymás hibáit, mint egy rosszabb fajta alkalmi kocsmai dalárda :-)))

Amúgy a képeken a háttérben látható nipptartó egy ösztönös, valamiféle ML-TL volt, anélkül, hogy tudtam volna az erről.
Az alsó egyutas Pioneer, a felső kétutas Blaupunkt eltérő hangtónussal. Imádtam, ahogy feltérképezte a hangokat a levegőbe.
A kép még az árvíz előtt készült...

Az egyik TS-G1301i-t munkahelyem orvosi műszerészével meghajtottuk kiszerelt állapotban frekvenciagenerátorral /ahogy Watt írta/ Azt tapasztaltuk, hogy 87 Hz-en vadul berezonál. Gondolom ez lenne az Fs-e.

A mostani kartonvoigtban a két alsó ilyen hangszóró. Lentről a harmadik Blaupunkt EMx 542. A legfelső TS-G 1303i.
Nem egy Fostex konkurenciák...
A szándék az volt, hogy az alsó hangszóró középvonala a teljes hossz felére essen, a legfelső középvonala meg az 1/3-ra.
Ma jöttem rá, hogy elfelejtettem a TL tervezése fórumon kikristályosodott elvet, hogy hajtogatásnál nem a középvonalat kell nézni, hanem a legrövidebb utat. Illetve nem számoltam a szájkeresztmetszettel se.
Ennyit a számításokról...
Tehát a magasság 243 centiméter /ilyen tákolásnál nincs képem millimétert írni/, a szélesség 20 cm. A dobozt így kellett a legkevesebbet vágni, érzésre meg tetszett ez a szélesség. A mélység 50 cm. / az oldalfal alja nem is elég széles/ Az alapterület kb. a hangszórók együttes területének a kétszerese. A szájnyílás magassága 47cm.
Hirtelen csak két generátorszerűséget találtam a neten:
http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html
http://www.seventhstring.com/tuningfork/tuningfork.html
129 Hz-től 62,43 Hz-ig nem tapasztaltam nagymértékű rezonanciát: Tungsram erősítő 4 Ohm-on 2x35W. A négy hangszóró kettő kettő párhuzamosan kötve, a két párhuzamos egymással sorosan. Csak egy oldal /a karton/ volt hajtva 1/3 hangerőn.
/Látom, ahogy ingatjátok a fejeteket ennyi dilettantizmus olvastán/
Tehát látható membrán elszabadulás nem volt /ez persze gondolom semmit nem jelent/. Pedig a hangszórók csúsznak le, a felső peremük már nem takarja a kivágást...
A hallásvizsgáló teszt 45 Hz-en tisztán, a magasabb frekvenciákkal hasonló hangerővel leadja a hajókürtszerű mély hangot. 30 Hz-en viszont csak hortyogás van. Még tudok felfele menni 15 centit magasságban... Érne valamit?
Viszont a hallásvizsgáló szerint 90 Hz-en van egy talán nem is 3, hanem 6 dB-s beszakadás.

Írtam valami használhatót?

IMGP1483_resize.jpg
IMGP1483_resize.jpg (139.08 KiB) Megtekintve 1534 alkalommal.
misinator

ElőzőKövetkező

Vissza: Dobozok, konstrukciók