
Másik megoldás: Nátriumlámpa (HPS - nagynyomású nátrium) alkalmazása. Hasonlóan energiatakarékos, de jobban szórják a fényt, olcsóbb, és a karbantartási költsége sem drága. Modernebbeknek igen jó fényük van, a régieket nem ajánlom. Viszont mit kell csinálnia annak, aki az olcsóbb nátriumlámpát választja? Először is győződjön meg róla, hogy nem gyári hibás a széria, amit megvásárolt. Ha ez megvan, akkor tartalékolni, tartalékolni, és tartalékolni pót égőket pluszban, mert bármelyik pillanatban megszűnhet a gyártása, és akkor nem lesz 30-50 évig újra megfelelő nátriumos világítás.
A LED-es lámpákra 5 vagy maximum 10 év garanciát adnak, körülbelül annyit is bírnak ki a kommersz minőségűek. Nagyobb élettartamnál jó megtervezés mellett minőségi elektronikai komponensek kellenek, és olyan nagy teljesítményű LED diódák, amik nem hogy 100%-ig, de még 50%-ig sincsenek kihasználva. Tehát ha veszel 300 Wattos fogyasztású LED lámpához komponenseket, 100 Wattos beállítással kell használni, azzal valószínűleg darabig jó lesz. És persze a színhőmérsékletet se felejtsd el, a következő okok miatt...
Nátriumlámpákról néhány szó: Energiatakarékosak, narancssárga fényűek, és legalább 50 éve jelen vannak. Ahogy minden, a nátriumlámpák is sokat fejlődtek az elmúlt két évtizedben, jobb lett a fényhasznosításuk, az új lámpatestek már nem szórják mindenfelé a fényt, és a szín visszaadásuk is jobb lett, mivel az újabbak többsége sárgásabb fényű, míg a régi inkább vöröses árnyalatú. Elvileg mindegyik tartalmaz higanyt, de a maiak mg-os nagyságrendűt, ami azt jelenti, hogy egy 30000-es városnál még az esetleges tartalékégőkkel sem érnék el összesen a 10 kg-ot, de veszélyes hulladék, meghibásodott égőt így kell kezelni. Az átlagos élettartamuk viszont elég sok, fényük pedig kellemes, minőségileg megfelelőek, és biztonságosabbak is, mivel mindent bevilágítanak. Már csak az a kérdés, hogy meddig gyártják az EU-n belül, illetve az önkormányzatok meddig tudnak ilyen lámpákat vásárolni az utcai közvilágításhoz. Remélem, még sokáig.A minőségi meg nem felelés
Minőségi meg nem feleléskor a világítás során kibocsátott fény jellemzői, elsősorban kedvezőtlen spektrális összetétele és színhatása járhat olyan következményekkel, amelyek alapján fényszennyezésről lehet beszélni A világítás során kibocsátott fény spektrumának azon hullámhossz-tartománya okozhat problémákat – főleg az élővilág és köztük az ember számára amely a kék színnek felel meg (420 nm – 490 nm hullámhossz, de a fényszennyezés szempontjából már az 550 nm alatti hullámhossz-tartomány kerülendő). Elsősorban a LED fényforrásokra – amelyek alkalmazása főként a közvilágításban terjed −, s azon belül a „hideg fehér” fényt kibocsátó, nagyobb korrelált színhőmérsékletű (Tc > 5300 K) LED-ek fényének összetételére jellemző a kék szín nagy aránya a spektrumban. Evidencia, hogy egy objektum jó láthatósága akkor biztosított, ha a megvilágítás a nappali látás érzékenységi tartományában (550 nm hullámhossz körül) történik. A kékes fény azonban „nem járul hozzá” lényegesen ehhez a spektrális sávhoz.
....
A minőségi meg nem felelés szempontjából azonban kedvezőtlen tendenciák érvényesülnek. A korábban általánosan alkalmazott nagynyomású nátriumlámpák sárgás színű, ökológiai és egészségügyi szempontból egyaránt megfelelő fényéhez képest a LED-es fényforrások elterjedésével a spektrum eltolódott: a jellemzően a spektrum kék színtartományában sugárzó LED-ek fényét különböző módszerekkel „színezve” állítható elő a LED-ek „fehér fénye”.
....
A minőségi meg nem felelés − amit elsősorban a kibocsátott fényben a kék színnek megfelelő hullámhossz-tartomány túlsúlya okoz − 3000 K-nél kisebb színhőmérsékletű fényforrások alkalmazásával kerülhető el. A kiemelt területi kategóriák (védett természeti területek, Natura 2000 területek) esetében a színhőmérséklet legfeljebb 2700 K legyen (a csillagos égboltparkokra szigorúbb követelmény vonatkozik: az itt alkalmazható fényforrások esetében a legnagyobb érték jelenleg 2500 K). A színhőmérséklet azonban nem minden fényforrás esetében jelent megfelelő metrikát, ekkor a rövid hullámhosszú (kék) tartományban kibocsátott teljesítmény százalékos arányát célszerű meghatározni: pl. a csillagos égbolt-parkokban alkalmazható fényforrások teljes teljesítményük legfeljebb 25%-át sugározhatják az 550 nm alatti hullámhossz-tartományban. Az alkalmazott fényforrás kiválasztása során nem elegendő, ha a műszaki leírásban „meleg színhatás vagy színhőmérséklet” megjelölés szerepel, hanem a pontos gyártói adat figyelembe vétele alapján kell dönteni.
Forrás: A fényszennyezésről – világosan! Agrárminisztérium−Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, Budapest. 82 p. (2020)
http://termeszetvedelem.hu/fenyszennyezesrol_vilagosan

Az aranyfényű modernebb HPS nátriumlámpák, háttérben a régiek.
Mindegyiknek megvan a maga előnye, a hátrányaival együtt. Kereszteződésnél, zebramegvilágításnál, buszmegállónál én az erős fényű 3000K-s LED-es lámpát alkalmaznám, máshova a modern nátriumlámpát a minőségileg is megfelelő pótégők spájzolása után. Philips Master SON-T PIA Plus típusból spájzolnám a legtöbbet. Ha pedig mindenképpen LEDES kellene, akkor valószínűleg a 2400K színhőmérsékletű ledes lámpát alkalmaznám, elsősorban a kisebb utcákban. Van ilyen, de összesen eddig két kisebb magyarországi településről tudok, ahova ezeket felszerelték. Nátriumlámpánál kisebb a kockázat, mert az világszinten bevált.