Avatar

László

Adminisztrátor

Re: Hangdoboz megtervezése
Hangdoboz lényegesebb elemeivel szerintem végeztem is, egyelőre mindkét oldal szépen szól, de bármikor jöhet olyan, hogy egyik oldal valamiért elhalkul, stb... de ha így marad, akkor ez valószínűleg így is marad már. Aktív hangváltót 210 Hz-es keresztezési frekvencia, plusz a magasabb fokszám miatt alkalmazok, és az miatt is, hogy ne kelljen a középhangszóró impedancia menetén továbbá javítani. De ezt később igyekszem már elkerülni, nem akarok 210 Hz-nél váltani. Szerencsére jól járatódnak az újonnan beszerelt alkatrészek, tehát teljesen jó lett hangilag az egész. 15 ezer forintos kondenzátor csere lehet, hogy hangminőségileg többet hozott, mintha másikhoz képest 4-szer drágábban vettem volna bizonyos szempontból még rosszabb középhangszórót.
Kép
Avatar

László

Adminisztrátor

Re: Hangdoboz megtervezése
Foglaljuk röviden össze az általam jó hosszú időn át tervezett, és megépített hangdoboz projektet. A célom eredetileg az volt, hogy a világ legjobb hangszóróival építsek össze egy hangsugárzót, ami a folyamatos fejlődésnek, és az árak erősen emelkedésének köszönhetően nem sikerült, de így is sokkal jobb lett, mint egy akármilyen átlagosabb hangdoboz akár egy hifikiállításon. Audaphon AMT 1i továbbra is a világ egyik legjobb hangszórója, ahogy ScanSpeak 32W/4878T00 is, illetve ScanSpeak 18M/4631T00 is. Hangváltás megtervezésénél sokféle variációt kipróbáltam ahhoz, hogy minden hangszóró a maximálisat nyújtsa. Éppen ezért biztos vagyok benne, hogy ezekhez a hangszórókhoz az általam ajánlott hangváltó passzol a leginkább. Ami harmadfokú hangváltással kivitelezett 210 Hz keresztezési frekvenciát jelent a két ScanSpeak hangszóró között, és 2000 Hz elsőfokú hangváltást jelent a 18M/4631T00 és AMT1i között úgy, hogy a 18M/4631T00 invertálva van bekötve. Ami miatt nagyobb értékű passzív induktivitás kell a középhangszóróhoz, és kisebb értékű csatoló és szűrőkondenzátor a magashangszóróhoz. Passzív induktivitáshoz rézfólia tekercset alkalmaztam, szűrőkondenzátorhoz pedig Remix KCP-t, aminek a hangminősége sokkal jobb, mint egy átlagosabb audio célra fejlesztett kondenzátornak. Magashangszórónál érzékenység csökkentése céljából sorosan kapcsolt ellenállást alkalmaztam, amivel így pont elértem azt a szűrőkondenzátor értéket, ami megvolt. 210 Hz keresztezési frekvenciára aktív hangváltót alkalmaztam, amivel precízebb szűrést tudtam elérni, olcsóbban illetve a közép-magas hangszórók érzékenységét könnyebben hozzá tudtam igazítani a mélyhez.

Sokáig én sem tudtam eldönteni, hogy ScanSpeak 32W/4878T00-nek a zárt vagy a reflexes doboz a jobb, ezért meg lett építve mindkettővel. Nem vált be a zárt, és nem vált be az aktív korrekció. Ez a hangszóró is úgy szól jobban, ha nem terheljük fölöslegesen. ScanSpeak 32W/4878T00 hangszórónak egyértelműen a reflexes doboz a jobb.
Kép
Az általam megtervezett végleges hangdoboz rajza.
Kép
Figyelembe vettem a tervezésnél a diffrakciók hatásait is, illetve az AMT 1i mért átvitelét, így 2 kHz alatt +2 dB-t sikerült javítani az átvitelen.
ScanSpeak 18M/4631T00 némi átvitel korrekcióra szorult, de ezt egyszerűen meg tudtam oldani tekercs után beiktatott Zobel hálózattal, melynek számított értéke úgy módosult, hogy az elsőfokú hangváltáshoz alkalmazott rézfólia tekercs korrigálja ezt az átviteli hibát. Mázli, hogy ez itt egész szépen sikerült, és nem volt szükség plusz alkatrészek beiktatására.
Kép
ScanSpeak 18M/4631T00 mért átvitele
Kép
Impedancia korrekció a ScanSpeak 18M/4631T00 hangszóróhoz így lett megoldva.
Kép
ScanSpeak 18M/4631T00 + Audaphon AMT 1i átvitele hallgatási pozícióból, fül szögéből, ahonnan szerencsére a leglineárisabb lett.
Kép
Mélyhangszóró átvitelét megmérni nem volt egyszerű, viszont a háttérben ez látható.
Eredmény pedig (részben) hallható ebben a videóban is:
https://www.youtube.com/watch?v=VW9RIrAViXI
Avatar

László

Adminisztrátor

Re: Hangdoboz megtervezése
Hangváltó, váltási frekvenciák megválasztásánál célszerű mindig digitális hangváltással kezdeni. Ami lehet egy többcsatornás hangkártya, alaplapra integrált chip is ugyebár. Ezzel pontosan kiderül, hogy milyen váltást és milyen frekvenciát érdemes alkalmazni, kell-e invertálni az egyik hangszórót, vagy nem. Saját rendszeremben a ScanSpeak 18M/4631T00 nem invertálva már rosszabbul szól, ha többinél is megcserélem a polaritást, akkor szintén. Digitális váltással egyszerűbb, mint megvenni az összes hangváltó alkatrészt. Kondenzátorok közül nálam a Remix KCP a nyerő, 6 uF értékű van a nyereségcsökkentett AMT-kkel sorba kötve, ellenállás pedig alacsony értékű Yageo, több darab párhuzamosan kötve. 10 ohm alatti értékeknél általában igen jó a régebbi Yageo.
Válasz küldése