Közlemények, vélemények és ami nem kapcsolódik az audiotechnikához.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Megmértem az általam épített eszközök fogyasztását alapjáraton. B osztályú erősítő blokkonként kb. 6 Wattot fogyaszt el. Ez semmi ahhoz képest, amennyire jól szól. Szóval abszolút ajánlott kategória minden szempontból. Bár már ez egy jobb LED-es villanykörte fogyasztása, és ugye alapjáraton semmit nem csinál... Viszont a most építés alatt álló D/A konverterem fogyasztása ~25 Watt körül lesz várható, aktív összegzővel. Szóval a teljes rendszer 37 Watt körül fog fogyasztani úgy, hogy közben semmit nem csinál, persze úgy, ha nem használom. Lesznek kapcsolások, azt hiszem. De legalább a jóféle tranzisztorok jól bírják ezeket is.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Megérte átalakítani az AD1862 D/A konvertert... Egyrészt teljesen új megoldások kerültek bele, másodszor pedig nagyon sokat javult a hangja. Különbség akkor hallatszódott csak igazán, mikor újra meghallgattam azokat a zenéket, azokkal a hangdobozokkal, amiket az előző megépített rendszerrel hallgattam még évekkel ezelőtt. Nem kicsivel lett jobb. Nagyon meglepődtem azon is, hogy mennyi pluszt hozott végül a D/A konverterek megduplázása csatornánként, amiknél az egyik D/A chip adatfolyama invertálva van. Sokkal precízebb lett a hangzás, jobb térleképzéssel. OPA1655 zenei teljesítménye is nagyon bejött, passzol a rendszerbe, nagyon átlátszó, nem sokat tesz hozzá. (vagy semennyit) Úgy működik, ahogy kell. Most már a hangdoboz projekttel fogok foglalkozni, mert átalakítás igényes lett az egész, és még most sincs teljesen eldöntve, hogy milyen középhangszóró maradjon benne végül...
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Egyre közelebb kerülünk a bit perfekthez... Persze elérni sosem fogom, pláne az így kivitelezett rendszerrel. Ahhoz, hogy jobban meg tudjam közelíteni ezt a minőséget, már digitális erősítő kellene, de ott vannak még a hangsugárzók, és az akusztika is, ami sosem lesz olyan tökéletes, hogy teljesen el tudjam érni azt. Viszont ehhez már tényleg nagyon baromnak kellene lenni, hogy ez legyen a legfontosabb, úgy gondolom, tökéletesen megelégszem ezzel a minőséggel is. Hogy mi lesz a DAC729 sorsa, még nem tudom... Az biztos, hogy most nem építek több D/A konvertert, elég volt ez egy darabig, azt hiszem. De, hogy ne csak szövegelés legyen itt, megosztok egy videót a jelenlegi állapotról. Linn Nexusok szólnak, amíg az új dobozok nem lesznek készen. Passzív hangváltós lesz, nem fogok kínlódni az aktív hangváltós rendszerrel. Eddig aktívan ment az alsó hangváltás 210 Hz környékén.

https://www.youtube.com/watch?v=Kb_ngQPMRIs
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Mégsem teljesen passzív hangváltós lesz majd az új hangsugárzó, mivel gondok vannak a tekercsekkel. Az induktivitás a legrosszabb passzív alkatrész. Nem elég, hogy a jobbak sokkal drágábbak, de nem ideálisak, vagy mehet minden fóliatekercsesekkel, csak akkor több, mint 200 ezer Forintot rááldoztam csak az induktivitásokra. Mágneses mezőkről meg még nem is beszéltünk. Természetesen közép-magas hangszórók hangváltása passzív komponensekkel fog továbbra is történni, de muszáj leszek a 210 Hz-es keresztezési hangfrekvenciára aktív hangváltót alkalmazni OPA1655 műveleti erősítőkkel.

Középhangszórónak valószínűleg marad a ScanSpeak 18M/4631T00. Nem a legjobb választás, de megy vele az első fokú váltás 2000 Hz környékén. Sok más jobbakkal, és persze sokkal drágábbakkal ez már nem megy.

Miután már "belekezdtem" az aktív hangváltós projektbe, és ugye hangszórók is megvannak, muszáj leszek így befejezni, ahogy van. Minden más csak jelentősen emelné a költségeimet, és nem hozna annyi pluszt, hogy megérjen belefektetni. Legalábbis jelenleg. Sajnos ez már nem erősítő és D/A konverter. Viszont lesznek teljesen új hangdobozok, melyekben oldalanként már csak három hangszóró lesz.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Megnéztem néhány másik hypeolt hangszóró független mérési eredményeit. Torzítás különböző hangerőn, vízesés diagram és iránykarakterisztika. És ez alapján büszkén konstatálom, hogy ez a ScanSpeak 18M/4631T00 nem is olyan rossz hangszóró. Persze ez már hangban azért megmutatkozott. Csak ugye 800 Hz felett már nem ártana AMT-t használni, mert jobb lenne, nem kevéssel, viszont 1.5 khz alatt nem akarnak igazán jól működni ezek sajnos. Pedig ADAM Audio bemutatta, hogy igenis létezhet nagyon jó középfrekvenciás AMT hangszóró 800 Hz - 2.8 khz között. Bár mind negyedrendű aktív hangváltással ment, ez is igaz. Egy nagyon jó mély-közép hangszóró típust látok, amire azt gondolom, hogy na igen, ezt megvenném! Purifi PTT8.0X04-NAB-02. Igen, ez az a hangszóró, amit sokkal jobbnak tartok jelenleg, bár elsőfokú váltással ez sem tudna normálisan működni, míg a ScanSpeak 18M/4631T00-nak ez az egyik erőssége. Azt gondolom, hogy várok, hátha lesznek olcsóbban még jobb minőségű hangszórók. Ez alatt értem például a 800 Hz-től példásan működő AMT tweetert, az alá meg tudnék csinálni a Seas W22-es kosárból normális PP hangszórót. Vannak olyan dolgok egyébként, amit tényleg elszúrtam. De nem azzal szúrtam el, hogy rosszul foglalkoztam vele, hanem azzal, hogy egyáltalán foglalkoztam vele. De ilyen dolgokból tanul az ember. Az biztos, hogy ezt így be akarom fejezni, ahogy van. 800 Hz-től normálisan működő AMT tweeter reális gondolat, de valószínűleg sokkal hosszúkásabb lesz, mint eddigi bármelyik.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Hangdoboz projekttel kapcsolatosan is muszáj leszek immár spórolni. Ez annyit jelent, hogy új hangdoboz építése helyett muszáj leszek a jelenlegit átalakítatni. Mivel legalább 3x többe kerülne egy teljesen új hangdoboz megépítése és a régi sem volt olcsó. Átalakítás ebben az esetben annyit jelentene, hogy teljesen új előlapot kapna az egész, ahol teljesen máshol helyezkednének el a hangszórók, nyilván egy kamraelválasztó lap ki is lenne vágva, mivel a mély reflexes lesz. Esetleg a doboz tetejét letakarni még szintén új lappal. Nincsen sok választás...
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Miután nem szándékozok 300 ezer Forintokat kiadni újabb hangdobozokra, így számomra egy lehetőség marad, mégpedig a régebbi hangdobozom átalakítása. Ez előlap bontással, két kamra egyesítésével, és nyilván teljesen új előlappal járhat. Megszűnnek a zárt mélyek, 70 mm-es teleszkópos reflexcsöveket kapnak a ScanSpeak 32W hangszórók. És csak a ScanSpeak középhangszóró marad a dobozban, a Seas W22-t egy másik, egyszerűbb projektben fogom felhasználni, mély hangszóróként, PP-s membránnal. Ez még nincs kész, csakis kész hangdoboz projektem után fogok ezzel foglalkozni valamikor. Ráadásul az átalakításra várt középhangszóróm is ott van jó sok ideje egy mezőkövesdi személynél, elvileg azért nem készült még el, mert bonyolultabb dolog. Tehát összesen három típusú hangszóró maradhat a végleges dobozban, és ezekhez új előlapot kell tervezni. Szinte már hangban teljesen ideális AMT 2 khz-től jó, ez alatt erősen lejt. Középhangszóró viszont 2 khz-ig jó, de jól tűri az elsőfokú hangváltást 2 khz-es keresztezési hangfrekvenciánál. Nyilván invertálva érdemes bekötni a középhangszórót, ezzel olyan értékű soros induktivitást alkalmazva, amely előbb szűr. Akusztikailag is érdemes ezeken tuningolni, a megfelelő elhelyezéssel nyerhetünk +2 dB nyereséget bizonyos frekvenciákon. Nem pedig csak középre helyezzük, és jól van, ahogy azt eddig tettem. Természetesen mehet az egész szimmetrikusan is.
Kép
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Körülbelül így lesznek elrendezve a hangszórók az átalakított dobozokban. Persze ha marad ez a hangdoboz, és lesz olyan asztalos, aki korrekt áron vállalja is az átalakítást. Új előlapon kívül kapna új lapot a hangdoboz teteje, illetve belül még két részen lenne új lap. Így már más színe lenne elől, és felül is az átalakított doboznak. Nem túlságosan szép darab, de így van felülete a mélyhangszóróknak és figyelembe vannak véve a diffrakciók, amik eddig az MTM elrendezés miatt kimaradtak.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Miután mégis félig aktív hangváltós lesz a fő hangsugárzó projektem, melyhez ugye az erősítők is megvannak már nagyon régen, így passzív komponens, főleg tekercs maximum három darab lesz, abból is kettő impedancia korrekciót fog szolgálni. Mi mást? Tehát középhangszóróval sorosan kötve egy darab tekercs lesz továbbra is. Nem szabad ez ügyben fukarkodni. Ezenfelül a középhangszóró és a magashangszóró is kap sorosan kötve szűrőkondenzátort, ami DC védelem is egyben. Elsőfokú hangváltás ezekkel a hangszórókkal 2 khz-es frekvencián biztosan jó, hangban jelentős előnye van. Természetesen mérni is fogok hozzá, de előtte OPA1655 féle mérőerősítőt valahogy össze kell raknom.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Egyre jobban büszke vagyok arra, hogy van egy olyan oldal, ahol a saját elképzeléseimet békésen leírhatom. Mert sok dologban nem tudok egyetérteni több diyerrel. Ilyen például a D/A chip kérdése, mert egyesek szerint leginkább csak a körítés a lényeg maga, nem pedig az, hogy milyen típusú a D/A nevű jelgenerátor. Mások pedig azt írják, hogy Accuton kerámia hangszórói állnak legközelebb a hangvisszaadáshoz. Hallgattam ilyeneket, és tényleg nagyon részletesen szóltak. Azt tudom ezeknek a személyeknek mondani: Vegyetek kerámia hangszórókat, és soha ne is cseréljétek le! Mert függetlenül attól, hogy mennyire részletesen tud szólni egy ilyen, engem egyik sem nyert igazán meg. Egyszerűen nem jön be a karaktere. Nekem valahogy a megfelelő közép-frekvenciás AMT áll legközelebb a hangvisszaadáshoz, csak hát eddig egy rendszerben hallottam ilyet, és ott sem olyan AMT szólt, ami külön megvásárolható lett volna sajnos. De egy jobb fémmembránú hangszóróban jobban hiszek, karaktere sem szokott rossz lenni, ha nem kezd el torzítani magasabb hangfrekvencián. Miután beütött a válság, jelentősen romlik a forint a külföldi devizákhoz képest, átmenetileg, akár jó hosszú éveken át nagyon jók lesznek a ScanSpeak 18M/4631T00 papírmembránú hangszórói továbbra is. Főleg úgy, hogy a jelenlegi D/A konverteremmel, és energiatakarékos erősítőmmel már megelégedve hallgatom a Linn Nexus hangdobozokat, pedig messze nem a legjobbak. A hangdoboz projektem összeszerelését igyekszem felpörgetni, megoldásokat keresni még a nyitott kérdésekre. 2000 Hz keresztezési frekvenciánál passzív hangváltó lesz, ez biztos, 210 Hz-nél pedig egy másodfokú aktív hangváltó, amit kiegészít egy passzív szűrőkondenzátor a középhangszórónál, mélynél pedig egy egyszerű RC tag az opamp után. Ezzel meg is lenne mindenhol a megfelelő szűrés, lesz még impedancia korrekció a középhangszórónál, amitől várok némi pluszt a hangminőség területén, mert az aluláteresztő tekercs sokkal optimálisabban fog ezentúl működni. Szűrőkondenzátorok az aktív közép-magas részen 500 nF+500 nF értékűek lehetnek majd a 210 Hz-es keresztezési frekvenciához, de ez átlagosnál nagyobb terhelést fog jelenteni a terhelő ellenállások miatt a buffer OPA-kra nézve, remélem nem lesz velük komolyabb gond. Az is elég durva, hogy egyesek miket írnak a rossz hangú tranzisztorokra... "biztos kevesebb a torzítás". Miért? MJW3281A/MJW1302A-nek nem lettek jók a mérési eredményei? Szóval sok területen, sokakkal nincs meg az egyetértés.
Válasz küldése