D/A konverterek, DAC építés, hangkártyák, órajel generátorok, számítógépes zenelejátszás.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

JLSounds I2SoverUSB v.III panelt fogok alkalmazni digitális jelforrásnak, ha jót küldött az eladó, és ha utána mi sem rontottuk el. Sajnos volt utómunka a panellel, mert Xilinx IC beforrasztása el lett kapkodva kiküldés előtt, javítani kellett utólag, USB-ről történő tápellátás megszűntetéséhez pedig nincs már jumper, teliföldes nyákon kellett elvágni egy vékony szálat, így akár simán le is zárlatosodhat a panel a későbbiekben, bár szerintem épphogy nem fog. Tüskéket is utólag kellett beforrasztani, de annak volt annyi előnye, hogy csak azt forrasztottam be, amire éppen hogy szükség volt. Ami pedig a projektet illeti, sajnos kevesebb transzformátorral fog működni, mert nincs hely a dobozban. Tehát minden feszültségértékre egy transzformátor jut csak. Viszont szórnak, így sajnos megint volt egy költséges dolog, amit utólag meg kellett vennem, ez nem más, mint EMI/RFI árnyékolt fémdoboz, ebből összesen kettő kellett. Ér valamit, tehát ha jól odafigyelek a kábelezésre is, akkor meg tudom szűntetni a trafók szórásának zaját. Ezekután nagyon nincs most kedvem más D/A projekttel foglalkozni...
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Zajszűrés szempontjából nagy előre lépések történtek. Végén még az is lehet, hogy nem lesz szükség EMI/RFI fémdobozokra, ezzel lesz hely az újabb trafóknak, de beépítés előtt majd letesztelem, hogy mennyire szórnák meg a paneleket, tehát építek deszkamodellt. Habár van zaj, de csak akkor hallatszik most, ha a fokozatkapcsoló nagyon magas fokozaton van, és akkor sem túl zavaró mértékben. Ehhez az kellett, hogy tovább építettem az összes panelt, a teszt panelekkel együtt, közelebb került egy szűrőkondenzátor, és egy zener dióda helyére beépítésre került egy 220uF/100V-os kondenzátor is. Tehát így állunk most, a kapcsolásom tehát működik, és egyre jobban...
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Itt volt az ideje kicsit rákapcsolni, eddig jutottam. A régi AD1862 már nem szól, az új pedig még nincs kész. Egyesek szerint mindegy, milyen a D/A konverter, csak a körítés a lényeg. Na ez így egyáltalán nem igaz. Nagyon is fontos, hogy milyen D/A konverter IC-t alkalmazunk, paraméterek, kondíció és hangminőség szempontjából is természetesen. Őszintén szólva már nem nagyon van kedvem ezzel foglalkozni, de ezt be akarom fejezni, utána következik a hangdoboz projekt véglegesítése.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Sikerült működésre bírnom az új verziót, immár a JLSounds I2SoverUSB panellel. Egyelőre semmilyen D/A chip nincs kiválogatva, trimmelve, csak két oldal megy, összegző nélkül. Egyből hozzá kell tennem, hogy JLSound tervezője egy barom volt az miatt, hogy az Xmos tápellátásának kiválasztását úgy oldotta meg, ahogy. Nem tett jumpert ahhoz, hogy kitudjam választani, hogy az USB buszról működjön maga az Xmos chip, vagy külön tápegységről. Egy nagyon vékony átkötést kellett elvágni a nyákon ahhoz, hogy külső tápegységről menjen. Igen ám, de külső tápegységgel nem működött az Xmos chip, tégla lett az egész. Pedig ugyanolyan tápegységet kap, mint a Xilinx reclock része. Vissza kellett állítanom az előző állapotot, de nem sikerült úgy összeforrasztanom a rézsávot, hogy ne érintkezzen közvetlen mellette lévő teliföldes réteggel. Úgyhogy nem maradt más hátra, mint, hogy a fúrót elővegyem, és addig kellett lecsiszolni a rétegekből, amíg jó nem lett, amilyen egy nehéz este a fogorvosnál. Szóval ha I2SoverUSB v.III panelt választasz, szerintem mondj le a külön tápellátásról az Xmos chip esetében. És szintén tapasztalat, hogy PCM 192khz/24+ bittel igazi a zene lejátszás még CD minőség esetén is. Hülyeség a NOS elmélet. SPDIF-nél jobb a 44.1 khz. Szóval igenis kell a magasabb mintavételi frekvencia a lejátszáshoz, azaz a megfelelő oversampling, persze ha sikerül véglegesen az SPDIF-t dobni. ESI juli@-ból nem lesz I2S hangkártya. Ahogy külön számítógép sem csak a zene lejátszáshoz.

https://www.youtube.com/watch?v=i8GyUMeCmEY
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Hangminősége az eddigi legjobb. Tehát az összes általam épített D/A konverter közül ennek a legjobb a hangminősége. Természetesen jobb lett megint az új, de ez több okból elvárható is volt. Viszont ehhez az is kellett, hogy a kezdetleges hibákat a próbapanelekkel észre vegyem, és persze kijavítsam. Nincs még kész, meg kell mérni a D/A konverterek teljesítményét, trimmelni esetleg cserélni kell jobbra néhányat. És persze az aktív összegző elkészítését még el sem kezdtem. Nagyon jól el vannak a D/A konverterek a Yageo 2 ohmos lezáró ellenállásokkal. Oda nem kell jobb. Viszont az erősítők visszacsatoló ellenállásai nyilván azok a Z-Foil ellenállások, amik eddig I/V konverterekben voltak a régebbi kapcsolásomban. Invertált oldal is szépen szól. Tehát az általam beforrasztott gyors logikai inverterek egyből jók lettek. Ez nyilván kell majd az összegzőhöz.

Hangja teli van energiával, rendesen kirobban a Linn Nexus hangszóróiból (majd a hangdoboz projektemre később térek vissza), de ez köszönhető az erősítőmnek is, nagyon részletes, és megvan benne minden. A pörgős hang egyébként megvolt a 200 ohmos lezáró ellenállásokkal is, csak milyen kár, hogy több más meg nem.

Hogy az aktív összegző milyen irányba viszi az egészet, azt még nem tudom.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

OPA1655 opamp összegző nem okozott meglepetést, elsőre úgy működött, ahogy kell. Ez az első olyan alkalom, amikor két AD1862 D/A konvertert eresztettem rá egy csatornára. Igazság szerint a hangminőségére nem lehet semmilyen panasz. Nincs hiányérzetem, nincs tipikus OPAMP hangzása. Szubjektíven nincs nagy különbség a két csatorna között (összegzett és single), Linn Nexus-al nem tudom megítélni, hogy melyik a jobb, de talán az összegzett. 2X-es a nyereség és talán precízebb is. 11,3K-s R534 ellenállások vannak OPAMP körül, ezeket előtte teszteltem hangra, ez bizonyult a legjobbnak.
Zajszűrés szempontjából nem hallok különbséget.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Jönnek az első különbségekről az észrevételek. Összegző alkalmazásakor észrevettem, hogy nem olyan gyors, pörgős a hang, mint összegző nélkül néhány elektronikus zenénél. Úgyhogy egyből rákapcsoltam összegző nélkül az egyik D/A konvertert. Hát nem lett jobb. Habár tényleg enyhén pörgősebb lett a zene, de... egyből kevesebb lett benne a mély, és valahogy mintha szétszórtabb is lenne az egész. Nem egészen olyan jó. Monó módban hallgatom. Szóval azért megvan az összegző és az invertált D/A konverter előnye. Forrás kimeneti impedanciája is jobb így.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Kész lett az AD1862 D/A konverterem második verziója. Már csak apróbb, hangminőséget nem befolyásoló módosítások lehetnek majd rajta. Rámértem, természetesen trimmeltem az összes D/A chipet. Két esetben cseréltem is. Hogy milyen mérési eredmények születtek? Hát... valamennyivel gyengébbek, mint a gyárilag megadott adatok az AD1862 chip adatlapján, de nyilván nem sima I/V konvertereket alkalmazok, hanem olyan erősítőket, amik 500-szeresen erősítenek, pluszban ott vannak mellettük az összegzők is, amik duplázzák a jelerősséget. THD így is 0.01% alatt van, általánosságban véve 0.005%, ami nem egy fix érték, mert ugrál össze-vissza. Próbáltam néhány panelnél D/A cserével javítani ezt az eredményt, nem igazán javított a helyzeten, ennyit tud. Nem igazán foglalkoztam a mérési környezettel, nem kalibráltam, és nem a teljes jelszintet adtam rá. (0.6 Vrms körül - digitálisan) Igazából csak kerestem olyat, hogy THD, és mindig néztem az aktuális értéket. Mikor megcsavartam a trimmert, felment 0.01% fölé is, vagy alapból úgy volt, és csökkent addig, amíg jobb nem lett... tehát jót néztem. Szóval mérési adatokat még nem közlök, de szerintem sikerült jól beállítani ezeket. Az összegző nem rontja a THD értékeket, inkább enyhén még javítja is azt. Hangminősége, mint ahogy mindig, most is jobb lett. Hozzászoktam egy jobb fejhallgatóhoz, és Linn Nexusokon keresztül sincs most már túl nagy hiányérzetem, bizony nagyon jól szólnak. Megvan benne minden. És nincs még teljesen bejáratva...
Kép
Kép
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

AD1862 D/A konverterekhez teljesen megfelelő a zener diódás tápegység, elfogadható RC szűrőkkel. Ide nem kell jobb. A chipben saját feszültségstabilizátor van, ami előállítja az ellenálláslétráknak is a megfelelő referencia feszültséget. Arra kell figyelni, hogy az adatlapon megjelenő határértékeken belül mozogjanak a tápfeszültségek. Abszolút felesleges ide akármilyen aktív feszültségstabilizátor, ami legtöbbször csak rontja az eredményt, és a helyet foglalja csak a készülékházon belül. Megfelelően kell méretezni az RC ellenállásokat, és a zener diódák nyugalmi áramát. I/V konverternél pedig jobb az ellenállásos 2 ohmos lezárás. Habár a 2 ohmos lezáró ellenállás nem ideális, de két ohm impedancia lesz D/A konverter által kiadott 100 Hz-nél is, illetve két ohm impedancia lesz 10 Mhz-nél is, nem pedig 100, vagy kitudja, hogy mennyi. Nem lesz jelentősen felerősítve a nagyfrekvenciás kapcsolási zaj, amit egyébként felerősítene az aktív I/V konverter pluszban, ahogy az régebben történt is. Illetve fontos a szimmetrikus kialakítás is, mint ahogy a mai D/A konverterek jelentős részénél. Megfelelő kivitelezés esetén így még jobb hangminőséget lehet elérni ezekkel.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: AD1862 Multibites D/A Konverter

Hozzászólás Szerző: László »

Mivel D/A konverter beszerzése egyre nehezebben megy, így nem sok megbízható eladót tudok ajánlani. Viszont, hogy ne legyen tényleg gond, DigiKey-en keresztül még beszerezhető N jelölésűből 63 ezer darab, Rochester Electronics LLC raktárából. Van egy minimális darabszám, amit meg kell ilyenkor rendelni. Jelenleg ez 14. Elég sok, viszont ha találsz legalább egy építőt még, aki szintén AD1862-vel ellátott D/A konvertert építene, akkor lehetne közös megrendeléssel intézni az egészet. 7-7 darab AD1862-re mindenképpen szükség van. Legalábbis akkor, ha komolyak a szándékok, és tényleg nagyon jó hangminőségű készüléket építenél. DiyAudio.com-on igen népszerűvé vált az utóbbi időben az AD1862-vel foglalkozó téma, úgy, hogy közben nagyon amatőrszinten fejlesztik az egészet. Logikai kapukkal, általános műveleti erősítőkkel, integrált feszültségszabályzókkal, és csak két darab AD1862 D/A konverterrel. Ez így kevés. Mégis, egy jobb megépítés esetén leköröznek bizonyos diszkrét R2R D/A konvertereket, ahogy másfajta D/A konvertereket is. Nekem, és másoknak is az a tapasztalata, hogy csatornánként megfelelően kivitelezett szimmetrikus AD1862 konverter a jobb. Tehát, ha már megépítetted így, nem igazán építenél máshogy. Azaz 4 darab D/A chip kell dobozonként, 3 pedig tartaléknak, ha esetleg az egyik elszállna, vagy hibás darabba ütköznél, ami azért könnyen megvan. Hangminősége viszont tényleg a legjobb, pláne szimmetrikusan, megfelelő összegzővel.

https://www.digikey.hu/en/products/deta ... OAbBAugXyA
Válasz küldése