Közlemények, vélemények és ami nem kapcsolódik az audiotechnikához.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Az aszimmetrikus tápellátású OPAMP bufferes szűrő rossz döntésnek bizonyult. Sajnos nem tudom belőle kiszedni az alapzajt, márpedig az valamennyire hallatszik továbbra is. Ez a mély hangszóró sávja. A hangszóró érzékeny, a membránfelület nagy, ráadásul ki is emel a középfrekvencián. Nyilván a fokozatkapcsoló után van a szűrő, nem előtte. Így kénytelen leszek az erősítő nyákjáról leszedni a szűrőket, nem tudom, hányadik szétszerelés-összeszerelés után, és egy rendes szimmetrikus tápellátást adni ezeknek a szűrőknek is. Az is kérdés, hogy mennyi OPAMP-ot tudok majd átvinni a másik nyákra, hibásodás nélkül. Egyszóval remek ez a projekt.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Egy kivételével az összes OPAMP átkerült az új nyomtatott áramköri lapra. Ezzel "megspóroltunk" egy csatolókondenzátort, és tápközepet beállító alkatrészeket. Zaj legnagyobb része továbbra is a tápból jön, ami habár zenehallgatás közben nem zavaró, de anélkül azért még igen. Nagyon alacsony impedanciájú kondenzátorokra cserélhetem le a jelenlegieket a szűrőknél, valószínűleg ez lesz a megoldás erre. Alapesetben nem lenne probléma, csak a teljes erősítést kapja meg a szűrő kimenete, ez azért jelentősen befolyásolja a dolgot.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Tápzaj teljes kiszűrésére valószínűleg polimer hibrid kondenzátorok fogják a megoldást jelenteni. Mondhatni, elég zsebbenyúlós megoldás lesz ez. Vagy variálhatom át az egész projektet, de az új nyák, tervezés, alkatrészek, stb... az is pénzbe és időbe kerül. Addig meg el lesz ez a maga 200 Hz-es zúgásával.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Végül Panasonic FR kondenzátor mellett döntöttem, ezek fognak a szűrők tápegységébe kerülni. Ugye több tényező van, ott van maga az ár, és persze a hangminőség is. Így kellett megtalálni a legmegfelelőbb típust. Ezeknek az ellenállásuk 0.018 ohm, viszont ez az érték 100 Khz-re igaz, nem pedig 100 Hz-re, márpedig 100 Hz lenne itt az érdekes. 0,2-0,3 ohm körüli lehet, ez is a jobbik eset. De mindenképpen sokkal alacsonyabbaknak kell lenniük, mint mostani Y8-as Yageo kondenzátoroknak. Ez az ESR érték nem túl rossz, sokkal modernebb kategória.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Megérkeztek a Panasonic FR kondenzátorok TME-től. Meglepő módon jók lettek, de meglepő módon nem pont ott, ahol azt vártam. Mondjuk ennyi pénzért el is vár teljesítményt az ember. Zajszűrése nem lett jobb, de hangra precízebb, jobban "megfogja" az egészet, gyakorlatilag teljesen jól szól. Viszont akármit csinálok most már a szűrőkkel, marad bennük zaj. Ugye erősítőből kivettem, az teljesen halk, ha teljesen lezárom a bemenetét, viszont így csökkenteni kell az erősítést, nyilván jelszint ellenállásokkal, nem pedig a visszacsatolás babrálásával, ezzel még inkább le lehet venni a zajt, fokozatkapcsoló állása meg ott lesz, ahol. Egyszerűen nem tudok már mit tenni, így is elég költséges a projekt, időben, pénzben, mindenhogy, most marad benne némi alapzaj még, ami üresjáratban zavaró, hát ez így lesz csökkentve.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Jelszint csökkentések erősítők és szűrők között meghozták a kívánt eredményt, annyira lecsökkent a szűrők hallható zaja, hogy egyáltalán nem zavaró már, és gyakorlatilag észrevehetetlen normális hallgatási távolságból, ezt kellett volna először elérni. Tényleg vicces, hogy most 15 ezer forintot kiadtam a Panasonic FR féle kondenzátorokért, de legalább Vishay BC-k mellé bekerültek ezek is. Nézzük, mennyit kellett csökkenteni: Közép-magas sávjánál összesen 19.3 dB-t, mély hangszóró sávjánál pedig 9.5 dB-t. Remélem az egyik oldal elektronikájához innentől kezdve nem kell hozzányúlni.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Csak hozzá kellett... Csatlakozók egy része továbbra is rosszul érintkezett beépítés után, hiába alakítottam át, cseréltem minden tüskét rézre, tehát forrasztani és kábelezni kellett pluszban. Ezenkívül - 19 dB-re, tehát a mélyhangszóró sáv duplájára állítottam vissza a közép-magas sáv jelszint csökkentését, mert kihallatszott - 0.3 dB jelszint különbség.

Új kondenzátoroktól, kábelezéstől, és persze a jelszint csökkentő ellenállásoktól teljesen más lett a karaktere. Két doboz még különbözően szól. Egyik levegősebben, másik, amikben már Panasonic FR kondenzátorok vannak, dúsabban. Miután az utóbbi a végleges, legalábbis elvileg, így valószínűleg mindkettő így fog szólni. Jelszint csökkentő ellenállások közül egyik Yageo, másik R534, így szól a legjobban.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Miután kész lett mindkét hangdoboz átalakítása, egyből jelentkezett is az egyik oldalon egy hiba. Halkabban szólt a közép-magas sávja, ami lehet a csatlakozó hibája, vagy az erősítő gerjed. Kábelmozgatás, újra csatlakozások után megjavult, most jól megy.

És, hogy milyen lett a hang 96 darab Panasonic FR kondenzátor beszerelése után? Nem fényképeztem le, de az aktív szűrőkre került az összes. A mély hang meglepően sokkal részletesebb lett, több minden hallatszik. Az énekhang sokkal reálisabb. Viszont elsőre messze nem volt olyan élvezhető karaktere, mint az eredeti, Yageo Y8-as verzióban. Persze ezenfelül még több minden változtatásra, cserélésre került. Szerencsére járatással javul a hangja, remélem, még tovább fog. Most már tényleg nem igazán akarok belenyúlni, maximum javítás lesz, ahol kell.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Jelszint csökkentő ellenállások egy részét a közép-magas sávjánál manganin ellenállásra cseréltem. Pont volt olyan értékben, így sorosan tényleg az egyik legjobb minőségű ellenállások vannak mindenhol.

Viszont továbbra is hiányoltam a hangsugárzók megszokott karakterét, egész egyszerűen túl grízes lett a közép-magas tartomány, és nem szóltak olyan szépen a magasabb frekvenciák. De egyértelműen még részletesebben szól a teljes sáv. Lejátszó beállításainak átvariálásával habár nem sikerült teljesen visszahozni a régebbi karakterét, de félig viszont igen, miközben sikerült megtartani azt a plusz felbontást, amit legutoljára sikerült elérni.

Jriver lejátszóprogramnál KernelStreaming helyett már Asio működik, SoX resampler inaktiválva lett, ahogy a többi resampler is, késleltetések a legminimálisabb szinten vannak, viszont valahol a prebuffer 2 másodperc helyet ezentúl 20 másodperc, így összességében meglepő módon sokat javult a hangja a megszokott irányba, miközben a plusz részleteket is megtartotta. Dither kikapcsolva. Próbálok még rajta javítani, az is lehet, hogy szinergia tökéletesítése miatt belenyúlok a D/A konverterbe is.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 240
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Sikerült kijavítani ezt a problémát. OS timer inaktiválásra került, valamiért jobb lett ettől a hang. Ezenfelül újra bekapcsolásra kerültek a resamplerek, szubjektíven jobb hangot eredményezett.
Továbbá cserélésre kerültek a D/A konverter összegzőiben a kondenzátorok, így a 100 darab Panasonic FR EEUFR1E102L el is fogyott.

Szóval a karaktere több részletesség mellett körülbelül visszaállt, viszont a digitális lejátszáson még sokat lehetne javítani, ezt hozzá kell tenni.
Válasz küldése