Közlemények, vélemények és ami nem kapcsolódik az audiotechnikához.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Valószínűleg az impedancia korrekció a fólia tekercshez így lesz megoldva. Természetesen a 82 Hz-es rezonancia frekvenciával is kezdeni kell valamit. ScanSpeak 18M/4631T00.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

De jó, hogy utólag kell variálnom dolgokon. 210 Hz-nél teljesen aktív váltást fogok alkalmazni, a félig passzív megoldás helyett. Ez azt jelenti, hogy a már megépített aktív hangváltós panelt át kell alakítanom úgy, hogy csak a közép-magas hangszóró sávját szűrje rajta. Építhetek újabb elektronikát, erősítőt a mélynek, szóval ezzel el leszek még darabig. Egyben valószínűleg olyan erősítő kellene a mélynek, ami lehetőleg már class-D, és van benne másodfokú, vagy harmadfokú aluláteresztő szűrő.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

ScanSpeak 18M/4631T00 és Audaphon AMT 1i hangszórókkal régóta hallgatok zenét, így már régebben sikerült fülre összehozni a megfelelő váltást passzív alkatrészekkel. Ennek kijavított változatát mértem most le 1 méteres távolságból, hallgatási pozícióból. Mit ne mondjak... Az AMT 1i "hozott be" egy kellemetlen meglepetést, mégpedig azt, hogy van benne egy púp 8-10 Khz-es frekvenciatartományban, ami eddig nem volt ott. Tehát ha nem közelről mérjük ezt a hangszórót, már egyből jelentkezik a púp. Ez a jellegzetesség természetesen hangban is megmutatkozik, csak az a kérdés, hogy van-e kedvem még ezzel is foglalkozni? Plusz alkatrész a jelútban, stb... Nagyon jó, hogy pont a váltási frekvencián van minden rendben vele. A középhangszóró invertálva van.

UPDATE: viewtopic.php?f=4&t=7&p=221#p221
Kép
Átviteli görbe 1 méteres, hallgatási távolságból. A szoba akusztikája nincs rendben.
ű
Kép
Átviteli görbe közelebbről mérve.
Kép
Audaphon AMT 1i mérése közelről.
Kép
Audaphon AMT1i mérése távolabbról.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Mérések enyhén jobb akusztikai körülmények között, enyhén jobb pozíciókból. És már egyből el is tűnt a kiemelés az iránykarakterisztikában nehéz eset AMT 1i-nél. Úgy látom, nem fogok már Purifi hangszórókkal hangdobozt építeni... Elég ezt normálisan befejezni, és a megmaradt hangszórókkal még kezdeni valamit, kisebb passzív háromutas hangsugárzót építeni.
Kép
Frekvencia átvitel közelről. (két hangszóró között)
Kép
Frekvencia átvitel távolabbról, hallgatási pozíció.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Továbbra is azt tudom mondani, hogy az általam alkalmazott hangszórókkal nagyszerűen működik az elsőrendű váltás a 2 khz-es frekvenciatartományban. Régebben több hangszórót, és váltótípust leteszteltem, közte volt a soros hangváltó is, viszont így vált be a legjobban, ahogy most van. De 210 Hz-nél kell a minimum harmadfokú váltó, ami nyilván aktív lesz. Tény, hogy más hangszórókkal máshogy működik az elsőfokú hangváltás 2 khz környékén is, azokkal máshogy kell(ene) legtöbbször váltani. Az általam feltüntetett váltási frekvenciák a kísérleteim eredményei. De ahogy látom, sokan nagyon hasonló váltási frekvenciákat alkalmaztak ezeknél a hangszóró típusoknál, szóval csak nem tévedhetek olyan nagyon. Digitális hangváltóval végigpróbálgattam a keresztezési frekvenciákat régebben.

Közben találtam egy megfelelő elrendezési módot a hangdobozon belül, ami az aktív elektronikák elhelyezését illeti. Igyekszem nyilván csökkenteni a plusz költségeket, ezért olyan hűtőbordát fogok az új elektronikához alkalmazni, ami már megvan. Az új elektronika tartalmazni fogja a mély hangszóró erősítőjét, illetve a harmadfokú aktív szűrőket is a 210 Hz-es hangváltóhoz. Baffle step kompenzációnak itt most nem nagyon látom értelmét.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Azt gondolom, innen felesleges mérni. Van egy bevált váltási frekvencia a mély illetve a közép-magas hangszóró között, ez pedig 210 Hz, harmadfokú szűrővel. (3x 6dB/oktáv, Q = 0,7071) Próbáltam ezen módosítani, variálgatni digitálisan, de csak elvitte azt a hangminőséget, amit megszoktam. Közép-magas sávja sokkal érzékenyebb a mélyhez képest, -11 dB-t kell rajtuk csökkenteni. Amúgy meg innen teljesen mindegy, mit mérek, mert úgyis úgy lesz, ahogy a legjobban szól.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Átalakításra, optimalizálásra kerültek az aktív hangváltó panelek, amelyek immár csak a közép-magas sávját fogják szűrni. A mély harmadfokú szűrője rajta lesz a mély hangszórót meghajtó erősítő PCB paneljén a kialakult helyhiány miatt. Tesztelésnél már csak a mély hangszóró szűrője működik digitálisan, közép-magas sávja analóg módon működik ezentúl. Probléma nélkül működik. 210 Hz-nél is csak a szimmetrikus váltás jöhetett szóba, így minden más kettyóságnak nem maradt hely. Aszimmetrikus hangváltásnál olyan hangok is előjöttek, mint a hifikiállításokon, amikből aztán nem kérek. Életmentő OPA1655 műveleti erősítők bufferként vannak itt alkalmazva. Hangja teljesen megfelelő, miközben a jel átmegy 3 műveleti erősítőn, és 4-5 áthidalt kondenzátoron pluszban.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Nálam olyan szinten bevált egyébként az itt ismertetett B osztályú erősítő, hogy már az összes NJW tranzisztorom csak ebben van. Az összes többi nyákot, amely AB osztályú buffert tartalmazott, kidobáltam tegnap. Csak az emitter ellenállásokat, és a legdrágább tranzisztorokat tartottam meg. Aztán bízom benne, hogy a használt NJW tranzisztorral nem lesz gond a mély hangszóró meghajtásánál, elvégre 7 évig ment, és nem keveset. De nem látom, hogy problémásak lennének, és amúgy is B osztályú munkapontban lesznek ezentúl ezek is. Őszintén szólva a csatolókondenzátoroktól félek leginkább, amik benne vannak az erősítőkben, mert ha a DC tápközép kijut a hangszórókra, akkor az nem túl jó, relés hangszóró védelemnek pedig nem nagyon van már hely, és az is fogyaszt. Mély hangszórónál egyetlen egy áthidalt BC kondenzátor lesz, közép-magasoknál pedig régebbi Yageok. Nyilván a középhangszórók vannak a legkevésbé biztonságban ilyen szempontból. Ezek a Yageo kondenzátorok eddig nem zárlatosodtak le, 3 éve tesztelem már őket ebben a kapcsolásban, relés védelem mellett. Volt és van olyan Yageo kondenzátor is, amiből már több lezárlatosodott, de az nem problémás területen van, mély hangszórók erősítőiben már másfajták lesznek, kettők sorosan kötve. Fogyasztás szempontjából lesz kb. 25 Watt a négy erősítő fogyasztása, és ugyanennyit fogyaszt a D/A konverterem is.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Ami a hangdobozokat illeti, megpróbálkoztam az ellenállásos szintillesztéssel, és úgy tűnik -9.5 dB lesz a szintkülönbség a közép és a mély hangszóró között. Fülre állítottam be. A karaktere így nagyon odaverős lett. Természetesen erősítő jelbemeneti szintillesztéssel.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Véglegesnek tűnő elektronikák tesztelésre kerültek és kerülnek a fő hangdoboz projektben, még teljes beszerelés előtt. Sajnos van alapzaja, még nagyobb a kelleténél. Ennek egy részét kijavítottam, másik része javításra szorul. Viszont most jött el az a pont, hogy nagyon jól szólnak ezek a hangszórók. Olyannyira, hogy csak na. Kiváló az énekhang, kiváló a térleképzés, felbontás, semmi idegesítő karakter a kijavítandó hibán kívül. Rendesen kihallani az akusztikát. Kiállításon kiállított holmik legtöbbje egy vicc ehhez képest. Meg a régebbi "próbálkozásaim" is. Digitális hangváltás is. Az csak annyiból volt jó, hogy egyszerűbb volt vele kiagyalni a megfelelő váltási frekvenciákat. De egyből megjegyzem, hogy ha most hangváltáson módosítanék valamit, például a középhangszórót nem invertálva kötném be, vagy az egész közép-magas sávot invertálva hallgatnám, akkor borulna minden. Szóval elég könnyű jó hangszórókkal rossz hangdobozt csinálni... és még nincs kész. Viszont itt van minden leírás, ezt a B osztályú erősítőt nagyon jól is meg lehet építeni, ahogy a DAC-ot, hangdobozt is, földhurok javítása ügyben meg ne tőlem kérjetek tanácsot, legalábbis egyelőre.
Válasz küldése