Közlemények, vélemények és ami nem kapcsolódik az audiotechnikához.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Zajcsökkentésnél jelentős előrelépések történtek a jelenlegi hangsugárzónál, a huzalozásnak illetve az aktív hangváltó átalakításának köszönhetően is. Meg visszalépések is. Miután ki lettek dobálva a fémházas KCP kondenzátorok a jelútból a szűrőnél, sajnos nem akart annyira visszajavulni a hang. Pedig mennyivel esztétikusabb így. Egy ilyen rendszert hiba lenne ezentúl így használni, áramért is kár lenne így... Fémházas 2x500 nF-os KCP kondenzátorok voltak eredetileg az aktív hangváltóra rákötve, melyeknek az egyik kivezetése a fémházra van kivezetve. 250 nF-osként voltak használva. Sajnos viszont ez antenna funkciót is ellátott, mint utólag kiderült, igen erősen ráadásul, szóval ezek nem maradhattak. Fólia nem vált be, pedig fejhallgatóval teszteltem, kiválogattam előtte. Úgyhogy mehetnek bele az 1 uF-os KCP kondik, OPA1655 műveleti erősítőket meg jobban leterheljük így, de nagyon jók úgyis, bírni fogják. Ez mondjuk a zaj szempontjából sem lesz akkora nagy hátrány. Fogyjon is csak a kiforrasztó huzal, meg dobálgassuk is ki a kiforrasztott alkatrészeket a kukába. Ez van.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Átvariáltam, és az erősítő elé tettem a közép-magas sáv jelszint beállító ellenállásait. Teljesen egyértelműen tovább csökkentettem vele az alapzajt. Viszont most valószínűleg az egyik OPA1655 hibásodott meg. Tegnap sem akart már nagyon szólni, végül pattant egyet, és szólt kikapcsolásig. Valószínűleg a beépített FET-eknél és/vagy a beépített védődiódáknál történt valami, elvégre sosem egyszerű a szűrő átalakítása a panelen. Tegnap ugye még szólt, újabb átalakítás után és még jobban, mint legelőször. Abszolút élvezetes zenét hallgatni vele, persze ha működik éppen minden, alig tudtam kikapcsolni. Nagyon baró. Nem kell jobb középhangszóró, vagy inkább drágább, bár a papírt nehezebb tisztítani, ez egyébként nagyon nem tetszik. Viszont ha nincs jó váltás, egyből nem ilyen a hang.

Szerk: Javítás nélkül újra szól mindkét oldal. Bár néha-néha a problémás oldal megakad. Ha nem jövök rá mi okozza, megépítem újra azt a panelt...
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Kontakthibás csatlakozó okozta a problémát, miközben egy OPA1655-t is sikerült elpazarolnom... Ott volt kontakthiba, ahol nagyon nem kellett volna...
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Új hangdoboz projektem jelenlegi teljesítménye továbbra is igencsak lenyűgöző. Jobb fejhallgatókkal összehasonlítva azért van némi árnyalatnyi különbség a fejhallgatók javára, ezt hozzá kell tenni, azért lehetne tisztább, főleg a mély, de azt gondolom, hogy igencsak szintet ugortunk. Tény, hogy vannak jobb középhangszórók, és most fémmembránosokra gondolok itt, de azokat hogyan tudod elsőfokú hangváltóval váltani 2 kHz környékén? És már említettem, de leírom még egyszer... Szimmetrikus hangváltás vált be, az aszimmetrikussal olyan hangokat hoztam elő, amit egyes hifikiállításokon hallottam, meg amúgy is jobb fejhallgatókhoz vagyok szokva. Jó ötlet volt a ScanSpeak 18M/4631T00-t invertálni, és úgy váltani megfelelő frekvenciákon, és fokszámmal, meg kell hagyni.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Több módosítást végrehajtottam a mély hangszórókat meghajtó elektronikán. Zajcsökkentés miatt újraméreteztem a szűrőket, ezentúl kisebb értékű ellenállásokkal és nagyobb értékű kondenzátorokkal van használva. Így talán kevésbé mászik el, és a legfontosabb persze a kevesebb zaj és torzítás. Cserélésre került két darab elektrolit kondenzátor optimálisabb értékűre, ezzel kisebb lett a bekapcsolási koppanás, barátságosabb lett az elektronika a hangszórókkal. És a legfontosabb: aszimmetrikus tápegység miatt muszáj volt az OPAMP jelbemenete elé két ellenállást betennem, az egyenfeszültségű tápközép elérése miatt. Ugye tudjuk, mi következett ebből... zaj. És, hogy javítottunk ezen? Nyilván plusz egy ellenállással még és 1 uF-os szűrőkondenzátorral. Tehát most már a panel mindkét oldalán vannak alkatrészek, csökkent a zaj, egy hangosabb toroid trafó mértékűre, és meglepő módon jobb lett megint a felbontás, szóval ennyit az ultra alacsony torzítású közép hangszórókról... meg már-már a fejhallgatók sem olyan jók, sőt.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Több összeszerelés, szétszerelés után tényleg jobb lett a hangdoboz projektem hangminősége, sokkal jobb, mint a legtöbb jobb fejhallgatóé. Lesz még vele munka, de komolyabb belenyúlás csak abban az esetben lesz elképzelhető, ha javításra szorul. Hát ez kemény volt. Régebben több erősítő modulhoz vettem alkatrészeket, amiket eddig nem használtam fel, viszont most nagyon jól jött például bizonyos Remix C219 kondenzátor, illetve a Panasonic féle elektrolit kondenzátor is. Viszont elkövettem azt a hibát, hogy legutoljára nem egészítettem ki az első C219-et azzal a kék Epcos MKT-val. Ez a mély hangszóró sávja 210 Hz-ig. Egyből nem úgy szóltak a hangsugárzók, szóval ez plusz egy nap munkát jelentett nekem még. Referencia szint most a fejhallgatóm volt, amit naponta használok. Nem túlzás kijelenteni, végül igencsak sikerült túlszárnyalni azt. Viszont az elért hang, illetve annak karaktere abszolút eltér azoktól, amiket eddig hallottam itt-ott, illetve a kiállításokon. Ennek a rendszernek semmi köze nincs azokhoz. Egyikhez sem. Most "működik" a rendszer, nagyon frankón szól. Egyben jelzés is, hogy itt nem csak az számít, hogy egy hangszóró mennyire alacsony torzítású, nagyon sok dolognak még "passzolnia" kell. A rendszernek nincs jelentős hőtermelése, maximum 5-10 °C eltérés tapasztalható a panelen a szoba hőmérséklethez képest.
Kép
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Hosszas hallgatás után egy átlagos felvételnél egy kicsit száraznak gondolom a rendszer hangját. Így leteszteltem a legjobb, zöld színű Riken Ohm ellenállásokat, közvetlenül az RCA csatlakozók után. Rögtön elvitte a hangját olyan hatásvadász, kiállításokon is megszokott felé. De sajnos rosszabb lett a felbontás. Így nem tudom használni a Riken Ohm ellenállásokat a rendszeremben. Igazából teljesen szubjektív, hogy kinek mi a fontos. De meghallgatva bizonyos teszt lemezeket, azt kell, hogy mondjam, jobb ez így. Miután újabb részleteket ismertem meg hallgatás közben, így tudom, hogy javult a rendszer felbontása. Meg ezek után tényleg el kell gondolkodni, tényleg megérte-e volna megvenni a fémmembrános Purifi közép hangszórókat ScanSpeak 18M/4631T00 helyett? Az utóbbiban körülbelül 0.1% páratlan harmonikus torzítás van normál szobai hangerő mellett. Tisztítani viszont nehezebb.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Talán nem CD-t kellene hallgatni. Meg arra fejleszteni a rendszert. Ez a nagy helyzet. Egy normálisabb PCM 24 bites, 96khz-es felvételt hallgattam most meg... ez... ez pukkasztó módon jól szól már. És nem LP-ről digitalizált felvételt hallgattam meg. Szóval nem szabadna egybevonni a CD-t a digitális zenehallgatással, mert nem ugyanaz. Csak sajnos a CD terjedt el, aminek nem kellett volna.
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Ezen az oldalon minden leírás megvan hozzá, hogyan lehet mesterszalag szintű hangrendszert csinálni. Ezzel az LP vs. CD vitát le is zárom. Kettő közül nyilván LP "bakelit" lemez a jobb, persze ha jó annak a minősége. Attól meg jobb a mesterszalagról megfelelően rögzített nagy felbontású, 24 bites PCM felvétel. Ehhez képest az elterjedt PCM 16 bit sajnos csak bohóckodásra jó.

Készítettem egy videót, egy belépőszintű mobiltelefonnal, nyilván messze nem fogja visszaadni a hangminőséget, sőt, kimaradtak belőle frekvenciák, így tessék hozzáállni, de nagyjából érzékelhető lesz szerintem... élőben nyilván sokkal jobban szól.
https://www.youtube.com/watch?v=VoiNuCtqKr4
László
Adminisztrátor
Avatar
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2019.02.12. 20:33

Re: Vélemény

Hozzászólás Szerző: László »

Nekem kimondottan tetszik, ha belehallom a felvételbe a mesterszalag karakterét. Amit CD minőségnél ugyebár lehetetlen elérni. Régebbi zenéknél szinte mindegyiknél hallatszik ez, de, hogy példát is említsek: Kilencvenes évekbeli Cruel Summer zeneszám nagyon baróan szól így, pedig nem vagyok egy Ace of Base rajongó. Forza Horizonból ismert ODESZA-nál már nincs mágnesszalag, viszont ugyanúgy nagy felbontású, de száraz. Természetesen ismerem a loudness war tendenciát is a CD-k esetében, még szerencse, hogy például Metallica albuma esetében nem így készült el a master, de említhetném az összes többi fontosabb előadót is. Pink Floyd The Wall albuma is sokkal jobban szól magasabb felbontású PCM felvételen. Előtte meg sokáig vagy CD volt, vagy LP. Egyik sem volt ilyen jó.
Válasz küldése